Letní sprcha. Jak si zařídit zahradní sprchu snadno a levně

zahradni sprcha
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Letní sprcha na zahradě je nenahraditelný komfort, který se hodí v horku snad každému, zejména pokud pracujete na sluníčku. Po venkovních pracích ze sebe smyjete snadno pomocí zahradní sprchy špínu, aniž by se vám dostala do domácnosti. Letní sprcha se pak hodí i po opalování jako rychlé zchlazení. Existuje mnoho variant konstrukce letní sprchy. Jednoduché varianty si zvládnete smontovat svépomocí. Složitější konstrukce stojí více peněz, zato vám vydrží déle. Budete potřebovat trochu manuální zručnosti, trpělivosti a času.

Závěsná letní sprcha

Závěsná sprcha je nejjednodušší a poměrně levná varianta, která se hodí na cestování i na chatu. Dá se sehnat v zahradnictví nebo na internetu. Jedná se o 20-ti litrovou černou nádržku na vodu z plastu se závěsnou rukojetí a hadicí.

Můžete ji pověsit na strom nebo jinou oporu. Po naplnění nechte vodu nahřát na Slunci, nebo ji naplňte teplou vodou rovnou. Voda vydrží na cca 10 minut sprchování.

Nevýhodou je ohraničené množství vody. Tato varianta je nedostatečná pro početnou společnost na zahradě. Navíc se ne vždy podaří umístit ji na skrytém místě.

Šlapací sprcha

Tato oblíbená varianta je jednoduchá, kompaktní a dostupná. Princip fungování spočívá v tom, že člověk šlape na koberec nohama nebo sešlápne speciální pedály a tím čerpá vodu z nádrže do hadice.

Stačí zavěsit nebo připevnit hadici s kropícím koncem do výšky a druhý konec hadice ponořit do nádoby s vodou. Na zem dejte šlapací pumpičku a koberec.

Výhodou je, že můžete čerpat vodu z jakéhokoliv zdroje a využijete ji i na zalévání záhonků nebo třeba mytí auta. Mezi nedostatky patří nižší tlak vody, hledání umístění sprchy a upevnění hadice a také fyzická námaha při provozování sprchy.

Ponorná sprcha s pumpičkou

Konstrukce této sprchy je opět velmi jednoduchá. Hlavice, hadice a ponorné čerpadlo, které stačí ponořit do jakékoliv nádoby s vodou, takže vám postačí i obyčejný kbelík.

Obyčejné modely čerpají vodu, složitější ji mohou i ohřívat. Sprcha je napájena ze sítě, ale existují možnosti s bateriemi.

Zařízení je kompaktní, mobilní a hodí se i na zalévání záhonků apod. Taková varianta je nicméně dražší než předchozí a navíc je potřeba si k ní dodělat závěs.

Nástěnná letní sprcha

Pokud vám nestačí čas, síly ani prostředky na stavitelské práce, ale venkovní sprcha by vám přišla vhod, zachrání vás lehká konstrukce, která se připevní ke stěně jakékoliv stavby.

Stěnu je určitě nutné natřít sloučeninou, která brání pronikání vlhkosti a na zem položit kus umělého trávníku, nebo vyvýšený dřevěný rošt. Také je potřeba promyslet odtok vody.

Místo na sprchování můžete zakrýt nebo uzavřít podle potřeby. K tomu stačí shora připevnit na stěnu kovovou nebo plastovou trubku zahnutou do půlkruhu nebo ve tvaru písmene U a pověsit na ni neprůhledný sprchový závěs.

Pokud třeba na zahradě nemáte stacionární zásobování vodou, můžete použít předchozí varianty, nebo prostě ke stěně připevnit jakoukoliv nádobu s vodou a připevnit k ní sprchovou hadici.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz