Jak vytáhnout hmoždinku. Vytáhněte ji pomocí osvědčené metody

vypadla hmozdinka
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Hmoždinky používáme pro upevnění různých předmětů na stěnu. V některých situacích je však třeba hmoždinku ze zdi odstranit, ať už kvůli stěhování, nebo kupříkladu při plánované změně interiéru. V tomto článku se podíváme na několik osvědčených metod, jak vytáhnout hmoždinku ze zdi, aniž byste poškodili povrch.

Jak vytáhnout hmoždinku

Vytáhnout hmoždinku ze zdi nemusí být obtížný úkol, pokud máte k dispozici správné nástroje a postupy. Vyzkoušejte jednu z následujících metod a uvidíte, že váš interiér bude opět čistý a připravený pro nové dekorace nebo úpravy.

Mezi osvědčené metody, jak vytáhnout hmoždinku ze zdi, patří například metoda s kleštěmi, otáčením nebo rozřezáním. Pojďme se nyní na tyto metody podívat detailněji.

Metoda s kleštěmi

Tato metoda je vhodná pro hmoždinky, které vyčnívají ze zdi a mají dostatečný úchop pro kleště. Očistěte okolí hmoždinky, abyste měli lepší přístup.

Uchopte poté hmoždinku kleštěmi a pomalu ji zatáhněte ven ze zdi. Při tomto kroku je důležité kleště pevně přidržet, ale nepoužívat příliš silný tlak, aby nedošlo k poškození zdi.

Otočte hmoždinku a vytáhněte ji

Pokud je hmoždinka zapuštěná do zdi a kleště ji nemohou uchopit, můžete zkusit následující metodu.

Pomocí šroubováku nebo jiného tenkého a pevného předmětu zatlačte hmoždinku do zdi o několik milimetrů. Otočte hmoždinku ve směru hodinových ručiček, dokud se nezačne uvolňovat. Jakmile se hmoždinka uvolní, teprve v ten moment použijte kleště k jejímu vytažení.

Vyplňte díru a vytáhněte hmoždinku

Vyplňovací metoda je rovněž vhodná pro hmoždinky, které jsou zcela zapuštěné do zdi.

Vytvoříte si směs sádry a vody v poměru 1:1. Naplňte díru směsí sádry tak, aby hmoždinka byla zcela pokryta. Následně nechte směs zaschnout minimálně 2 hodiny, ale nejlépe přes noc.

Jakmile je směs zcela suchá, použijte šroubovák nebo jiný pevný nástroj k proražení sádry kolem hmoždinky. Poté, co je hmoždinka obnažená, použijte kleště či šroubovák k jejímu vytažení ze zdi.

Rozřezání hmoždinky

Tato metoda je vhodná pro hmoždinky, které jsou těžko přístupné nebo pevně zaseknuté v zdi.

Použijte ostrý nožík nebo pilku na kov k rozřezání hmoždinky v místě, kde je nejblíže k povrchu zdi. Jakmile je hmoždinka rozřezaná, použijte kleště nebo šroubovák k vytažení ze zdi.

Rady na závěr

Při manipulaci s ostrými nástroji buďte opatrní a používejte ochranné rukavice.

Pokud se hmoždinku nepodaří vytáhnout ani jednou z výše uvedených metod, můžete zvážit vyplnění díry sádrou nebo tmelem a následně zeď přemalovat.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz