Jak povolit šroub, kterému se zrovna moc nechce. Podívejte na naše návody

povolit šroub
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Povolit šroub dá někdy opravdu dost zabrat, zvláště tehdy, když jich povolujete třeba deset a zasekne se zrovna ten desátý. V tomto případě však nesmíte ztrácet hlavu, protože nejde o nijak velký problém. Pokud si rady nevíte, prostudujte si na naše návody.

Povolit šroub můžete pomocí maziva

Povolit šroub někdy můžete lehce pomocí maziva, které vstříknete do závitu šroubu. Jako první je však dobré si vzít ocelový kartáč, kterým pořádně očistíte závit šroubu. Potom si vezmete olej, který je ve spreji, a vstříknete ho tak, aby co nejvíce zatekl do díry, ve které je šroub našroubován.

Chvilku počkejte, než se oleji podaří zatéct na to správné místo, a vyzkoušejte ho povolit znovu. Pokud to nejde, nasaďte si na klíč delší tyč. Čím si vytvoříte větší páku, tak tím vyvinete také větší sílu. Při tomto postupu se však může stát, že šroub zalomíte.

Jak mohu jinak povolit šroub?

Jiný postup jak povolit šroub také ještě existuje. Pokud nepomáhá prodloužená tyč v kombinaci s pročištěním a namazáním šroubu, tak můžete ještě vyzkoušet nahřátí šroubu a závitu.

Nahřátí by mělo pomoci se šroubu uvolnit. K nahřátí je nejlepší použít horkovzdušnou pistoli, kterou nastavíte na největší výkon.

Dalším pomocníkem při zaseknutém šroubu může být kola. Ano, i tento nápoj, který možná máte běžně doma, může pomoci k povolení zaseknutého šroubu. Kolou postříkejte závit i šroub a nechte minimálně dvě hodiny působit. Potom znovu vyzkoušejte šroub povolit.

Jak dostat ven zalomený šroub?

Zalomený šroub můžete dostat ven také jednoduše. Existují vlastně dvě cesty, jak ho dostat ven. První cesta je na zbytek šroubu navařit menší šroub, pomocí kterého potom povolíte zbytek závitu zalomeného šroubu.

Druhou možností je odvrtání zalomeného šroubu ze závitu, kdy se však musíte smířit s tím, že nejspíš poškodíte původní závitovou díru. Při odvrtávání postupujte vždy od nejmenšího vrtáku po největší.

Vždy začínejte odvrtávat od prostřední části zalomeného šroubu. Během odvrtávání šroubu musíte mít větší trpělivost, protože šrouby jsou většinou vyráběné z velmi tvrdé oceli.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz