Jak zlikvidovat pařez. Ulehčete si chytře práci

likvidace parezu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokácet strom a zlikvidovat pařez patří mezi ty obtížnější práce na zahradě. Při kácení stromu nesmíte udělat jednu zásadní chybu, kterou je uřezání stromu až přímo u země. Pokud chcete zlikvidovat pařez svépomocí a bez mechanizace, tak na to musíte jít chytře. Pojďme se tedy blíže podívat, jak na to.

Jak zlikvidovat pařez?

Zlikvidovat pařez bez mechanizace lze u stromu do průměru cca 40 cm. Postup není složitý, pří kácení nechte od země cca 150 cm stromu. Po skácení a odklizení stromu bude potřeba zbytek stromu odkopat a pořádně odkrýt a očistit jeho kořeny.

Všechny kořeny narostlé do strany musíte ořezat nebo přesekat pomocí ostré sekyrky. Sekyrkou zbytečně nesekejte do kořenů s hlínou, protože si tak budete jen ničit svoje vybavení. Kořeny musí být opravdu důkladně čisté.

Po přerušení všech kořenů strom za pomocí více lidí budete muset vyviklat. Pokud by se vám to nedařilo, můžete do vykopané díry týden napouštět vodu, která okolní zeminu rozbahní a změkčí. Díky tomu bude potom možné se stromem trochu hnout.

Likvidace pařezu pomocí těžké mechanizace

Jestliže budete likvidovat pařez, který někdo uřezal přímo u země, nebo potřebujete strom i s pařezem zlikvidovat během jednoho dne, tak ho uřežte přímo u země. V půjčovně stavebních strojů si půjčte frézu na pařezy, která dokáže pařez v zemi kompletně zlikvidovat.

Fréza vyfrézuje pařez v zemi na miniaturní části, pomocí kterých potom můžete díru zahrnout a nechat přirozeně vyhnít. Fréza většinou zlikviduje jen pařez a okolní kořeny zůstanou v zemi. To však ničemu nevadí, protože i ty přirozeně odehnijí.

Použít můžete i větší bagr

Pokud nemají nikde v okolní půjčovně frézu, tak můžete na likvidaci pařezu použít i bagr. Ten však většinou napáchá nejvíce nepořádku.

Tady u tohoto postupu je v podstatě úplně jedno, v jaké výšce strom uříznete. Bagrem odkopete okolní část stromu, přerušíte kořeny a pomocí bagru zbývající část stromu vykopnete ven. Pařez se nejlépe likviduje ihned po uřezání stromu, dokud ještě nestačil vyschnout.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz