Jak vyrobit křídu na kreslení pomocí vaječných skořápek

křída
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Když jsou děti malé, velmi rády si kreslí. Pastelky, fixa, křída, všechno se jim hodí. Dovedou být velice kreativní a často v nestřeženém okamžiku pokryjí svým výtvorem i bílou stěnu v bytě. Milují také kreslení po chodníku. Jestliže máte doma velkou spotřebu kupované křídy, zkuste si ji sami vyrobit. Jak na to?

Využití vaječných skořápek

Rádi využíváte ekonomicky všechny použitelné zbytky z domácnosti? Zkuste využít i vaječné skořápky, které by jinak skončily pravděpodobně v koši.

Křídu na kreslení totiž můžete vyrobit právě z vaječných skořápek. Vše ostatní, co k tomu budete potřebovat, určitě najdete doma ve spižírně.

Co všechno si nachystat?

Připravte si skořápky asi ze 6 až 8 vajec, jednu čajovou lžičku hladké mouky, 1 čajovou lžičku hodně horké vody, potravinářské barvivo požadované barvy křídy, misku, jemné sítko a vidličku na zamíchání jednotlivých ingrediencí.

Výroba křídy

Nejprve je třeba si nachystat skořápky. Měli byste je dobře promýt, aby v nich nezůstaly žádné zbytky bílku a žloutku.

Skořápky následně vysušíte a rozdrtíte na co nejmenší kousky – prakticky na prášek. Ideální je k tomu použít hmoždíř. Pokud ho nemáte, vyzkoušejte paličku na maso. Skořápková směs by měla být velice jemná, je proto třeba ji ještě přesít přes sítko. Abyste ze směsi mohli vyrobit jeden kousek křídy, měli byste mít zhruba jednu polévkovou lžíci skořápkového prášku.

Do misky nasypete mouku, zalijete horkou vodou a vymícháte z toho pastu. Přidáte podrcené skořápky a pokračujete v míchání. Hmota by měla být poměrně tuhá. Jestli chcete mít křídu barevnou, obarvíte ji potravinářským barvivem.

Z hmoty poté vymodelujete tyčku, kterou zabalíte do papírového ubrousku. Necháte dobře proschnout. Po uplynutí zhruba tří dnů bude křída připravena k použití. Postačí, když odstraníte kousek ubrousku a můžete začít kreslit.

Jak sami vidíte, postup při výrobě křídy je celkem jednoduchý. Přitom potřebujete hlavně vaječné skořápky, kterých bývá v domácnosti dostatek.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz