Jak vyrobit gril na prase. Zvládnete to i svépomocí

prase na grilu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Grilování prasete je u nás oblíbené při různých společenských akcích, oslavách či rodinných setkáních. Tento článek vám napoví, jak vyrobit gril na prase, který vám poté umožní upéct dokonalé, křupavé a šťavnaté prase s nezapomenutelnou chutí.

Jak začít?

Před zahájením práce na grilu si nejprve vytvořte plán. Rozhodněte se, jak velký chcete gril mít zejména z toho pohledu, jak velké prase budete chtít grilovat. Dále si rozmyslete, jaký druh paliva chcete používat (dřevo, uhlí, plyn). Zvažte také, zda chcete mít gril přenosný nebo stacionární.

K výrobě jednoduchého grilu na prase budete potřebovat kovové tyče nebo trubky pro konstrukci rámu, kovovou mřížku nebo rošt, stavební nářadí jako klíč, kleště, šroubovák, vrtačku a dále šrouby, matice, podložky a teploměr.

Jak vyrobit gril na prase

Vyrobit si vlastní gril na menší prase je uspokojivý projekt, který vám umožní připravit delikátní pokrm pro rodinu a přátele. Dodržujte pokyny a bezpečnostní opatření, abyste získali perfektní výsledek a užili si nezapomenutelné grilování prasete.

Konstrukce rámu

Jako první začněte sestavováním rámu grilu. Použijte kovové tyče nebo trubky, které jsou odolné vůči vysokým teplotám.

Rám by měl být dostatečně velký, aby unesl váhu prasete a zároveň umožnil snadný přístup pro obracení a kontrolu masa.

Při sestavování rámu použijte šrouby, matice a podložky pro zajištění stability a pevnosti konstrukce.

Přidání mřížky nebo roštu

Na rám připevněte kovovou mřížku nebo rošt, který bude sloužit jako opora pro prase. Mřížka by měla být pevná a odolná vůči deformaci z důvodu vysokých teplot.

Pokud plánujete používat alobal nebo pečící papír, položte ho pod mřížku, aby se zachytila šťáva a tuk z prasete.

Zajištění zdroje tepla

Následně si vyberte vhodný zdroj tepla pro váš gril.

Pokud chcete používat dřevo nebo uhlí, připravte si místo pro jejich uložení pod mřížkou. Ujistěte se, že místo pro dřevo nebo uhlí je dostatečně velké, aby vytvořilo rovnoměrné teplo pod celou mřížkou a zároveň umožnilo snadnou manipulaci s palivem.

V případě, že použijete plynový hořák, zkontrolujte bezpečné připojení ke zdroji plynu a umístění hořáku pod mřížkou tak, aby se teplo rovnoměrně rozložilo.

Kontrola teploty

Pro dosažení perfektního výsledku je důležité udržovat i správnou teplotu během grilování prasete. K tomuto účelu použijte nachystaný teploměr, který umístíte v blízkosti mřížky, abyste měli přehled o aktuální teplotě.

Pro grilování prasete se doporučuje udržovat teplotu mezi 150 až 180 °C. Tuto teplotu během grilování pravidelně kontrolujte a upravujte případně zdroj tepla.

Grilování prasete

Před samotným grilováním nechte prase marinovat alespoň 12 hodin. Poté prase položte na mřížku a pečte s poklopcem nebo alobalem, který zajistí udržení teploty a vlhkosti.

Prase pečte asi 3 až 5 hodin, v závislosti na jeho velikosti. Během grilování prase pravidelně kontrolujte, otáčejte a potírejte marinádou nebo olejem. Více si přečtěte v našem podrobnějším článku, jak grilovat prase.

Při práci s grilem na prase dodržujte základní bezpečnostní opatření. Používejte ochranné rukavice a dlouhé nástroje, abyste předešli popáleninám.

Udržujte děti a domácí zvířata mimo dosah grilu. Když gril nepoužíváte, ujistěte se, že je zdroj tepla bezpečně uhašen nebo vypnut.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz