Jak kotvit do betonu i bez použití hmoždinek. Vyzkoušejte turbošrouby

turbosrouby
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

K jednoduchému kotvení do betonu můžete použít speciální turbošrouby. Můžete se tímto způsobem elegantně zbavit používání hmoždinek a kotvení do betonu tak bude mnohem rychlejší, snadnější a hlavně i levnější. Průměrná cena jednoho turbošroubu se pohybuje okolo dvou korun.

Kotvení do betonu bez hmoždinek

Kotvení do betonu bez hmoždinek pomocí speciálních šroubů je opravdu rychlé. V podstatě vám k tomu bude stačit jen vrtačka, správně dlouhé šrouby a vrták. Turbošrouby koupíte v každém železářství, kde si k tomu koupíte i odpovídající vrták.

Nejčastěji se používá vrták do betonu o průměrů 6,5 milimetrů. Bez předvrtání by šroub do betonu zašroubovat rozhodně nešel. Ideální je vrtat díru o cca 0,5 centimetru hlubší, než je celková délka šroubu.

Jak kotvit do betonu turbošroubem?

Turbošroub má zápustnou hlavičku, takže toho můžete využít, ale musíte ji nejprve zapustit. Tedy musíte si připravit díru, aby se dala hlavička šroubu správně zapustit.

Následně vrtákem do betonu vyvrtáte potřebně hlubokou díru, kterou není potřeba zbavovat prachu tak, jako třeba při lepení chemické kotvy.

Po vyvrtání nasadíte turbo šroub na kraj díry a pomocí hvězdičky nasazené ve vrtačce šroub ideálně najednou dotáhnete. Šroub už pak nelze po vytažení znovu přichytit.

Jestliže se ale spletete a budete nuceni šroub vytáhnout, tak můžete díru prohloubit a použít akorát o kousek delší šroub.

Na co se při kotvení připravit?

Jestliže budete dělat nějakou větší akci, kdy budete potřebovat zašroubovat turbošroubů několik, tak si rozhodně pořiďte více vrtáků do betonu, protože ty při vrtání rády praskají. V případě zalomení vrtáku v díře je lepší vrtat o kousek vedle a nezkoušet zalomený vrták nějakým způsobem odvrtávat.

Pokud budete potřebovat přichytit měkký materiál, jako například dřevotřískové desky k betonu třeba při šalování, tak je vhodné použít pod hlavičku turbošroubu větší podložku, která po dřevotřískové desce pěkně rozloží opěrnou sílu a šroub se při dotahování nezakousne do desky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz