Jak vyhladit zdi před malováním. Půjde to snadno i bez zedníka

zdi pred malovanim
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Hledáte, jak vyhladit zdi před malováním? Zvládnete to hravě svépomocí i bez zedníka či malíře. Vždy záleží na stavu konkrétní zdi. Někdy je lepší zeď před malováním vyspravit, ale někdy je lepší ji osekat a kompletně znovu nahodit.

Kdy vyhladit a kdy nahodit zeď kompletně znovu?

Vyhladit zdi v lokálních místech nebo vybouchat omítku a nahodit zeď kompletně znovu? To je otázka, kterou si jako první musíte položit.

V případě, že si nejste jistí, tak můžete použít jednoduchou pomůcku. Jestliže máte někde zduřelá místa omítky, která začnou opadávat při pouhém poklepání zdi sevřenou pěstí, tak je na místě zeď kompletně oklepat a nahodit znovu.

Pokud se takový jev na omítce stane, tak je dobré také zapřemýšlet o hydroizolaci stěny a vyloučení možnosti, že by omítka opadala v důsledku zvýšené vlhkosti ve zdi. Taková zeď se za použití nejmodernějších technologií dá celkem bez problémů odizolovat a problém vyřešit.

Jak vyhladit zdi před malováním

Jestliže tedy nebude nutné zeď natahovat kompletně celou znovu, tak budete řešit vysprávky jen v lokálních místech.

Pokud se bude jednat o praskliny nebo opadanou omítku do 1 cm hloubky, tak bude stačit použít sádrovou omítku, kterou natlačíte do praskliny nebo s ní zamažete díru v omítce.

I při jednom centimetru je dobré toto udělat na dvakrát, tedy nanést první vrstvu a nechat ji cca hodinku zavadnout a pak teprve dávat druhou vrstvu. Zeď zahlaďte pomocí špachtle a nechte znovu cca 20 minut zavadnout.

Následně opravované místo vyhladíte pomocí kuchyňské houbičky, kterou budete mít namočenou ve vodě. Kroužením houbičkou po opravovaném místě a v okolí vyhladíte zeď do hladka.

Další možný postup

Pokud by se vám nedařilo zeď vyhladit po vysprávce sádrovou omítkou pomocí namočené houbičky, tak můžete použít i jiný způsob. Potřebné místo opravte sádrovou omítkou, kterou nahrubo nanesete pomocí špachtle a necháte zatvrdnout.

Jakmile sádrová omítka zatvrdne, tak pomocí vibrační brusky nebo ručního nástavce se smirkovým papírem zeď vybrousíte a budete ji mít dokonale hladkou. Před nanášením sádrové omítky je dobré místo vždy namočit, aby se správně spojilo.

Jestliže máte zeď křivou, můžete ji natáhnout pomocí flexibilního lepidla s perlinkou a poté v celé vrstvě nanést sádrovou omítku. Tu pak nakonec kompletně celou vybrousíte a získáte dokonale rovnou vyhlazenou zeď připravenou na malování.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz