Pokud chcete svůj domácí výčep udržovat v kondici, tak se o něj musíte řádně starat. Nezapomínejte tedy na pravidelné čištění trubek od piva. Některé způsoby proplachování však mohou výčepnímu zařízení i uškodit.
Pojďme se tedy nyní podívat, jak často čistit pivní trubky a jak vlastně čištění trubek od piva probíhá.
Jak čistit pivní trubky?
Výčepní zařízení byste měli správně vyčistit po každém použití. Čím dříve to uděláte, tak tím je to lepší. Po vyčepování sudového piva vše odpojte a výčep narazte na čistící kus, který budete mít připojený na vodu. Povolte páčku výčepu a pusťte vodu.
Takto nechte výčep protékat klidně i několik minut. Až se vám bude zdát, že je výčep pořádně propláchnutý, tak zastavte přívod vody a znovu vše odpojte.
Pomocí hadičky, kudy přitéká pivo, vyfoukněte pomocí kompresoru vodu z chladícího zařízení, která by se v něm mohla také kazit. Chladící zařízení potom nechte s pootevřeným kohoutkem vyschnout a cca po dvou dnech ho můžete schovat zpátky do krabice nebo na místo určení.
Proč se musí výčepní zařízení proplachovat?
Pokud se výčep nepropláchne, tak se v jeho potrubí a chladícím systému mohou začít tvořit bakterie. To poznáte hlavně na kvalitě pěny piva, která by měla být z čistého chladícího zařízení vždy krásně sněhově bílá.
Pokud budete čepovat pivo, které bude mít karamelovou pěnu nebo pěnu jinak divné konzistence, tak za to může právě špatná hygiena a propláchnutí chladícího zařízení. Ovšem tedy za předpokladu, že čepujete do čistých sklenic.
Existují i přípravky na čištění pivních trubek
Pokud chcete mít svoje výčepní zařízení dokonale čisté, tak existují speciální techniky, kdy se chladící zařízení připojí na čistící soustavu, která čistí pomocí sanitačního roztoku a malinkých kuliček, které dokážou pomocí proudění odstranit případné nečistoty z potrubí.
Na toto čištění se většinou můžete domluvit například v místní hospodě, kde to zpravidla jezdí dělat pivovar nebo v místě, kde se chladící zařízení půjčuje pro veřejnost. Ve většině případů je toto čištění otázkou stokoruny.