Jak vyčistit skvrny od sazí. Vyzkoušejte speciální mýdlo

skvrna od sazi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete vyčistit skvrny od sazí, které se nejčastěji objevují například okolo krbu nebo komínové roury, ale také vzduchových průduchů, tak musíte vědět, jak na to. Skvrny jsou totiž mastné a jejich odstranění není tak jednoduché.

Jak vyčistit skvrny od sazí?

Vyčistit skvrnu od sazí můžete pomocí speciálního mýdla, které je mazlavé a používá se na stěny hlavně před malováním. Takzvané mazlavé mýdlo není nijak drahý přípravek a většinou ho seženete v kyblíku po dvou kilech.

Výrobce přímo na kyblíku uvádí, v jakém poměru je potřeba mazlavé mýdlo ředit s vodou a nanášet na zeď. Mýdlo budete ředit s vodou v případě, že budete stěny chystat na malování.

V případě, že budete chtít vyčistit skvrny od sazí, tak budete postupovat trochu jinak.

Skvrny od sazí je potřeba odstranit odmaštěním

Jelikož jsou skvrny od sazí mastné, tak je bude potřeba postupně odmastit. To uděláte díky nenaředěnému mazlavému mýdlu, které budete nanášet přímo na skvrnu od sazí. Nijak ji zatím nebudete roztírat, jen mýdlo napěníte na houbičce a budete přikládat na skvrny.

Necháte působit a pak pomocí vlhké houbičky pomalu mýdlo ze skvrny odsajete. Tento postup budete opakovat, dokud nebude skvrna od sazí téměř pryč. Jakmile se vám bude zdát, že místo už není mastné, tak použijete k umytí místa mazlavé mýdlo rozředěné vodou podle pokynů výrobce.

Teď už stačí jen vymalovat a je hotovo

Jakmile skvrnu od sazí vyčistíte, tak je potřeba nechat místo pořádně oschnout. Na suché místo můžete začít nanášet barvu, kterou místo přemalujete. Vždy je rozhodně lepší malovat rovnou celou místnost, aby v umývaném místě nevzniknul flek díky rozdílnosti barvy.

Pokud budete chtít skvrnu okolo komína nebo krbových kamen od sazí řešit i v budoucnu, tak je rozhodně lepší očištěné místo vymalovat pomocí omyvatelných barev.

Díky tomu potom můžete místo jen umýt pomocí vody a nebudete tam mít saze. Je však lepší umývat barvu okolo kamen nebo komínu preventivně, tedy ne, až je místo zase hodně znečištěné.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz