Jak malovat na sádrokarton. Zvládnete to svépomocí i bez malíře

malovat na sádrokarton
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chystáte se malovat na sádrokarton? Potom si dávejte pozor, aby se neodbornou manipulací zbytečně neponičil. Ale nebojte se, s našim návodem zvládnete malovat na sádrokarton svépomocí bez větších problémů. Sádrokarton má už svou ochrannou vrstvu, takže je proti vlhkosti částečně odolný, jen ho nesmíte moc namočit barvou.

Kdy je možné malovat na sádrokarton?

Sádrokarton musí být dokonale hladký. Pokud se jedná o novou pokládku sádrokartonu, tak musíte překontrolovat všechny spoje, protože sádrokarton se při pokládání usazuje vedle sebe.

Tímto vznikají mezi deskami spáry, které musí být co nejmenší. Taková spára se pak zamaže tmelem, který je potřeba vybrousit do hladké souvislé plochy.

K vybroušení tmelu můžete použít jemnou mřížku k broušení. Stejně tak se pomocí tmelu zamazávají usazovací šrouby, které budete muset také vybrousit. Při broušení na mřížku příliš zbytečně netlačte. Malovat začněte v případě, že bude penetrační nátěr dokonale suchý.

Malování sádrokartonu svépomocí

Nebojte se malovat na sádrokarton svépomocí bez malíře. Pokud si vůbec nevěříte, tak to můžete vyzkoušet někde na méně viditelném místě, kde by vás to případně tolik nemrzelo.

Základem pro malování na sádrokarton je jeho dokonalé očištění od prachu a následná penetrace před nátěrem provedená přesně podle pokynů výrobce.

Velice důležité je dodržet přesný návod a postup popsaný výrobcem na obalu penetrace, kde se většinou uvádí přesný poměr vody a roztoku penetrace, který musíte smíchat. Nanášení penetrace je ideální válečkem, aby nedošlo k poškození plochy sádrokartonu.

Po správné penetraci můžete začít malovat. Penetrace sádrokartonu nezajistí jen zbavení prachu, ale také jeho ideální savost nátěru. Malovat začněte v případě, že bude penetrační nátěr dokonale suchý.

I první nátěr můžete zředit s penetrací

Pokud chcete mít svůj nátěr na sádrokarton opravdu dokonale udělaný, tak můžete na první vrstvu naředit bravu s penetrací v poměru 1:30.

Po nanesení prvního nátěru počkáte do jeho úplného zaschnutí a pokračujete druhou a případnou třetí vrstvou. Nebojte se malovat na sádrokarton bez malíře, můžete tak ušetřit opravdu hodně peněz.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz