I mistru kuchařovi se občas podaří připálit hrnec tak, že se na jeho dně vytvoří nevzhledná černá vrstva. Stačí třeba na chvíli odběhnout od vaření z kuchyně pryč a spálenina je na světě. Pak to chce otevřít okno, vyvětrat a připálený hrnec následně pečlivě vyčistit. Ale jak toho docílit? Většinou na to nebude stačit myčka nádobí, která si s připáleným hrncem bohužel moc neporadí.
Jak vyčistit připálený hrnec
I když takový hrnec s připáleninou na dně vypadá rovnou na odpis, lze ho docela úspěšně vyčistit pomocí obyčejné vody. Nalijete ji na do hrnce, pánve či kastrolu podle toho, co se vám zrovna podařilo připálit, a uvedete ji do varu.
Pak nádobu odstavíte ze sporáku a vodu necháte působit alespoň po dobu půl hodiny. Díky ní spálená krusta změkne, takže ji pak snadno odstraníte pomocí kartáče nebo drátěnky. Jen musíte dávat pozor na to, abyste dno hrnce nepoškrábali.
Může se však samozřejmě stát, že voda bude na váš připálený hrnec krátká. Pak je nutné čištění zdokonalit pomocí octa nebo sody.
Ocet a jedlá soda
Postup je podobný jako výše uvedený s vodou. Opět nalijete do nádoby vodu, akorát tentokrát přidáte i ocet, a vše následně chvíli povaříte.
Pokud ani tohle nestačí, můžete ještě přidat jedlou sodu.
Toto by mělo být již dostatečné na to, aby se připálenina začala odlupovat ode dna. Dávejte si ale pozor na to, že jedlá soda ráda pění, bublá a šumí, takže nedávejte vodu až po okraj nádoby.
Nemáte zrovna doma ocet ani jedlou sodu? Nevadí, nahradí je sůl.
Obyčejná sůl
Počítejte s tím, že při této variantě budete potřebovat soli docela hodně. Možná, že spotřebujete celé kilové balení na to, abyste kastrol, hrnec či pánev vyčistili od spáleniny.
Ale sůl nepatří mezi drahé zboží, takže těch 8 korun za 1 kg klidně můžete obětovat. Postup je podobný – do nádoby patří voda, do ní sůl. Solný roztok přivedete k varu a chvíli povaříte.
Pak ho necháte vychladnout a působit, klidně přes celou noc. Ráno solný roztok zase ohřejete a budete sledovat, jestli se připálenina odlupuje ode dna. Můžete jí pomoct dřevěnou vařečkou, aby byla čisticí procedura rychlejší.
Z tohoto důvodu není vůbec na škodu mít ve spíži zásobu soli, protože je užitečná nejen při vaření a pečení pokrmů, ale i při čištění kastrolů. Jedná se přitom o levnou položku v rodinném rozpočtu.