Jak opravit kliku u dveří, která špatně dovírá dveře. Hlavní je rozpoznat problém

opravit kliku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Opravit kliku u dveří není složité, jen musíte správně odhalit, co za daným problémem stojí. Tím je nejčastěji to, že klika není vodorovná, díky čemuž vlastně nedokážete pořádně dovřít dveře. Při mírném zatlačení do dveří pak může dojít i k jejich otevření, pokud je tedy nemáte zamčené.

Jak opravit kliku u dveří?

Opravit kliku u dveří můžete tak, že si zjistíte pohybem kliky nahoru, jestli jde ještě více vysunout vysunovací část zámku z boční strany dveří, která drží dveře zavřené ve futrech. Pokud se při přizvednutí kliky ještě více vysune, tak budete muset zámek rozdělat.

Odšroubujete si kliku, potom krytky zámku a kliky a nakonec z boční strany dveří uvolníte dva šroubky a pokusíte se vysunout zámek.

Jakmile se vám podaří dostat ven zámek, tak vysunete i dveřní vložku, kde budete muset zkontrolovat pružinu, která se stará o vysunování části zámku, který drží dveře zavřené a pohybuje se současně s pohybem kliky. Nejlepší je pružinku vyměnit za novou.

Opravit kliku někdy nemusí stačit

Pokud máte pružinku vyměněnou a problém stále přetrvává, tak zkuste vysadit celé dveře a posunout je v pantech. Někdy se dveře vlivem vnějších podnětů mohou roztahovat nebo rozeschnout. Nejraději to dělají dveře u koupelny, které jsou často vystavovány většímu vlhku.

Dveře tedy vysadíte a pokusíte se panty povytáhnout otáčením proti směru hodinových ručiček. V tomto případě je dobré s panty pootočit a vyzkoušet, co to s dveřmi udělalo. To znamená, že je nasadíte zpátky do pantů a zkusíte zavřít.

Překontrolovat musíte i futra

Pokud by ani jedna z možností neměla úspěch, tak můžete zkusit překontrolovat i futra, kde je vlastně plechová část, do které se dveře zavírají.

Je potřeba zkontrolovat, zda plechová část není moc vybouchaná nebo nějakým způsobem poškozená a případně ji pak vyměnit. Někdy může stačit ji odšroubovat a trochu povystrčit. Můžete ji zkusit třeba i jen vyčistit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz