Jak se starat o ručníky. Nový ručník je potřeba před použitím připravit

ručníky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Většina lidí má ráda hebké ručníky, které jsou na dotek měkké jako peříčko. Věděli jste třeba, že nový ručník je potřeba před použitím řádně připravit? Pojďme se tedy podívat na to, jak se starat o ručníky od zakoupení přes praní až po jejich používání tak, aby vydržely dlouho v nejlepší kvalitě.

Co udělat s úplně novým ručníkem?

Když si budete pořizovat nový ručník, vybírejte pouze ten ze 100% bavlny s vyšší gramáží. Tím budete mít zaručené, že bude dobře sát vodu. Je však třeba pro to i něco udělat navíc.

Nové ručníky je třeba před prvním použitím vyprat. Aby ručník získal dobrou schopnost nasát do sebe vodu, tak budete proces praní muset několikrát opakovat, minimálně čtyřikrát. Tím ho zbavíte povrchové úpravy z výroby.

Pro zachování barevnosti ručníků se všeobecně doporučuje na poslední máchání přidat do vody ocet, který barvy ustaluje.

Jak často prát ručníky

Obecné doporučení říká, že prát ručníky bychom měli každé tři dny. Jen si představte, kolik toho musejí během této doby do sebe absorbovat. Nejen utřít vodu, ale dostanou se do nich i odumřelé buňky pokožky.

Ty jsou rájem pro život různých roztočů i plísní. Je tedy zřejmé, že utírat se do ručníku déle než zmíněné tři dny je značně nehygienické a může to vést ke vzniku kožních problémů. Zvláště u lidí, kteří mají citlivou pokožku.

Jak skladovat ručníky

Pravděpodobně i vy máte v koupelně na zdi háčky, na které ručníky věsíte. Vypadá to na první pohled prakticky a jednoduše. Jenže si představte, co se stane, když je na sebe pověsíte mokré. Špatně budou prosychat a stanou si živnou půdou pro rozvoj plísní.

Lépe je po použití ručníky sušit odděleně, aby měly okolo sebe dostatek prostoru – na jeden háček tedy patří jeden ručník. Čisté ručníky byste nikdy neměli skladovat v koupelně, kde je vyšší vlhkost vzduchu. To by mohlo přispět k tomu, že by ručníky vlhly a plesnivěly. Ideální je najít jim prostor v šatní skříni v ložnici.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz