Jak vybrat notebook? Zajímejte se o jednotlivé parametry a výkon

jak vybrat notebook
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Současná doba je už taková, že bez technických vymožeností si svůj život neumíme představit. Jak vybrat notebook, který splní vaše očekávání?

Současná doba je už taková, že bez technických vymožeností si svůj život neumíme představit. Internet zcela ovládl moderní svět a kdo není na něho připojený, jako by ani nebyl. Proto se domácnostech většinou nachází alespoň jedno takové zařízení, které připojení na síť umožňuje. Většinou jich ale najdete více – tablety, chytré mobily se do počtu také počítají.

Podle vzhledu notebook nevybírejte

Při výběru nového notebooku je třeba přihlédnout k tomu, na co ho hlavně budete používat. To totiž také znamená, které programy u vás budou nejvíce v kurzu, od čehož se pak odvíjí i samotné vybavení notebooku. Jiné hardwarové vybavení vyžaduje notebook pro práci a jiné pro sledování videí, filmů a fotografií či brouzdání po internetu. A herní počítače jsou pak kapitola sama pro sebe. Ty jsou na vybavení hardware nejnáročnější.

Je celkem pochopitelné, že dívkám se určitě zalíbí notebook v krásné růžové barvě. Věřte ale, že takový vám nabídne akorát tu zajímavou barvu, ale jinak jeho parametry nebudou patřit k těm nejlepším. Výrobce totiž vědí, že spousta zákazníků takový notebook koupí právě kvůli jeho barvě a co má vevnitř, už je tolik nezajímá nebo tomu nerozumí.

Parametry notebooku jsou podstatné pro jeho výkon

Při výběru nového notebooku byste se měli řídit podle jeho paměti a disku. U paměti je důležitá hlavně její kapacita, na typu už tolik nezáleží. Minimum jsou 4 GB RAM. Jestliže ale budete používat více programů najednou, prohlížet fotografie, měli byste začít na 8 GB RAM.

Co se disku týká, tak volte v současné době už pouze SSD, které jsou rychlejší než plotnové disky HDD. U levných notebooků je to celkem podstatná věc, protože pomalý procesor a malá paměť potřebují alespoň rychlejší disk. Nejlevnější notebooky mívají jako úložiště také eMMC, které ale není tak rychlé jako SSD.

Přitom platí, že kapacitu SSD o velikosti 64 GB zaplníte velice rychle a notebook bude nadále těžko použitelný. Lépe je vybírat notebook s kapacitou minimálně 128 GB, která zvládne běžné kancelářské práce. Pro náročnější programy to chce alespoň 256 GB. Tuto výkonnost nabízejí například mnohé notebooky Dell.

I na procesoru a grafice záleží

Jak vybrat notebook, aby zvládl i náročné hry?  Chce to také výkonný procesor a kvalitní grafickou kartu. Výkonnější procesory jsou od značky Intel – Core i3, i5 nebo i7. Vždy je lepší volit novější generaci.

A pamatujte si, že těžko seženete notebook pod dvacet tisíc korun s dobrou grafikou, která by zvládla hraní počítačových her. Proto patří herní notebooky k těm nejdražším.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz