Automatická převodovka nebo manuální převodovka? Poradíme vám, pro co se rozhodnout

automatická převodovka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Bude lepší volbou automatická převodovka nebo manuální převodovka? To je otázka, kterou si pokládá mnoho řidičů, kteří přemýšlí o koupi nového nebo ojetého auta.

V čem je automatická převodovka výhodná?

Automatická převodovka je jistě pohodlnější pro ovládání vozidla na silnici. Může být velkou výhodou pro začínající řidiče, kteří se tak nemusí při ovládání vozu soustředit na řadicí páku, a mohou se naplno věnovat provozu.

Někteří řidiči nedají na automatickou převodovku dopustit, jiní si zase jízdu bez řazení nedokáží představit. Na začátku musíme vyložit karty na stůl, a přiznat si, že provoz a pořízení automatické převodovky je velice nákladná záležitost. Při pořizování nového vozu u nás může být příplatek za automatickou převodovku klidně sto tisíc korun.

Naopak některé modely aut nekoupíte jinak než s automatickou převodovkou. Automatická převodovka je také spjatá s některými motorizacemi. Například pokud si budete vybírat největší SUV od škody, nekoupíte nejsilnější motor v benzínu bez automatické převodovky.

Potřebuje automatická převodovka speciální péči?

Při používání automatické převodovky si musíte dávat velký pozor, jak s ní zacházíte. Například nepřeřazovat rychlosti, pokud ještě jedete, vždy přehazujte jízdní mód v případě, že vozidlo zastavilo. Nenechávejte si ruku při jízdě na hlavně řadicí páky.

Pokud bude automatická převodovka výbavou nového vozu, který si budete kupovat, tak se určitě musíte řídit předepsaným servisem od automobilky. Většina automobilek uvádí, že v převodovce je doživotní náplně oleje. Není to tak úplně pravda.

Olej v automatické převodovce se stará o její bezproblémový chod, a doporučuje se jeho výměna po cca 60 tisících kilometrech nebo 3 letech provozu auta. Výměna oleje v automatické převodovce se provádí pomocí přístroje, který pod tlakem převodovku proplachuje.

Jak se tedy rozhodnout?

Pokud jste připraveni jednou za 60 tisíc kilometrů nebo po 3 letech do výměny oleje investovat zhruba deset tisíc korun, tak si můžete automatickou převodovku dovolit. Pokud kupujete ojeté auto s automatickou převodovkou, tak není špatné si sehnat technika, který ji překontroluje.

Pokud koupíte špatně a automatická převodovka přestane správně fungovat, tak se musíte připravit, že cena oprav převodovky může přesáhnout pořizovací cenu ojetého auta. Některé modely automobilů mají opravdu drahé opravy automatických převodovek, které mohou s klidem přesáhnout i sto tisíc korun.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz