Jak správně zasadit cibuli. Vypěstujte si vlastní úrodu cibule

zasadit cibuli
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chtěli byste si doma zasadit cibuli? Pokud chcete mít jistotu, že jíte cibuli bez zbytečného hnojení a postřiků, tak je to dobrý nápad. Pěstovat cibuli není nijak náročné a zvládne to i ten méně zkušený zahrádkář. Pojďme si říct, jak správně zasadit cibuli.

Kdy zasadit cibuli?

Zasadit cibuli musíte ve správném období. Jde to na podzim, ale i na jaře.

Sázení cibule na podzim

Zasadit cibuli je ideální na podzim, pokud budete sázet sazečku. To znamená, že si v zahrádkářství koupíte již předpěstované malé cibulky, které si zasadíte na své zahrádce.

Vhodné je poté stihnout zasadit cibuli do konce listopadu.

Cibule by měla v zemi do prvních mrazíků stihnout ideálně zakořenit. Malé cibulky je ideální sázet cca 15 cm od sebe, aby potom dospělá cibule měla dostatek místa pro svůj růst.

Pokud si cibule zasadíte příliš blízko sebe, tak si zbytečně budete zmenšovat očekávanou úrodu.

Sázení cibule na jaře

Nyní se pojďme podívat na to, kdy zasadit cibuli na jaře. Pokud nestihnete zasadit cibuli v podzimním období, tak je to možné i na jaře a to ihned poté, co teploty nebudou klesat pod nulu.

V tomto případě ale musíte počítat s opožděnou úrodou. Někteří zahrádkáři však schválně sází na podzim i na jaře. To proto, aby jim cibule déle vydržela uskladněná.

Pokud zasadíte cibuli naopak moc brzo a zelené klíčky cibule se objeví ještě před příchodem mrazíků, tak je velice nutné je přikrýt.

Ideálně k tomu poslouží chvojí nebo sláma. Dělá se to proto, aby nedošlo k omrznutí klíčků. Pokud dojde k omrznutí klíčků, tak pak můžete přijít o celou úrodu cibule.

Jak správně skladovat cibuli?

Pokud sklidíte cibuli, tak ji oddělte od stonku a skladujte pouze samotné cibule. Snažte se, aby na cibuli zůstalo co nejvíce slupek. To znamená, dávejte si na slupky cibule velký pozor v případě, že budete cibuli chtít očistit od zeminy.

Cibule by se měla skladovat v bedýnkách v jedné řadě, nikoliv na sobě. Ideální je pro ni suché temné místo, kde cibule nemůže promrznout. V případě zmrznutí cibule vám začne brzo hnít.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz