Jak opravit vypadnutý pant z dřevotřísky? Vyzkoušejte kouzlo epoxidu

pant kuchynska dvirka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vypadnutý pant může zazlobit například na domácím botníku nebo i u kuchyňské linky, kde je to snad ještě horší. Dřevotřískové korpusy jsou levné, pěkné a rychle vyrobené. Jejich životnost však není tak dlouhá jako u poctivého tvrdého dřeva.

Vypadnutý nebo vytržený pant z dřevotřísky se tak stává běžnou závadou, kterou doma musí řešit spousta lidí. Jak opravit vypadnutý či vytržený pant?

Vypadnutý pant může stačit někdy jen nasadit zpátky

Pokud máte pant pouze opravdu jen vypadnutý, tak bude jeho oprava jednoduchá. Ve většině případů je pant složený ze dvou částí, kdy  jedna je v dvířkách a druhá v korpusu skříně. Tyto dva kusy jsou spojené pomocí jednoho nebo dvou šroubků.

Proto si zkontrolujte, zda máte oba šroubky na svém místě a případně ulomené šroubky nahraďte novým šroubkem. Panty jsou většinou lisované tak, že se do sebe dají zacvaknout.

Jejich správné složení do sebe je moc důležité, jinak se nemusí pant správně zavírat a dvířka nikdy správně nedovřete.

Jak opravit vytržený pant?

Pokud se vám podaří, že pant vypadne i s kouskem dřevotřísky, tak pro jeho správnou pevnost a uložení ho budete muset zalepit. Ideální k tomu je si vytáhnout celá dvířka ven a položit si je naležato.

Vypadnutý pant uložte do polohy, v jaké by měl správně být, a chybějící číst dřevotřísky zalepte pomocí epoxidu.

V železářství nebo v prodejně modelářských potřeb můžete koupit dvousložkový epoxid, který po vytvrdnutí bude pevnější jako samotná dřevotříska. Navíc se zalitý epoxid s dřevotřískou krásně spojí.

Do stejné díry v dřevotřísce vždy větší vrut

Pokud povolíte pant z dřevotřísky nebo se vám podaří vrut přetočit, tak budete muset zvolit vždy průměrově větší vrut. Dřevotříska se dá lehce prošroubovat, ale pevnost při opakovaném zašroubování a vyšroubování do stejné díry není zase tak moc velká.

Proto pokud nutně potřebujete vrátit vrut do stejné díry, která je už značně vychozená, tak zvolte o průměr větší vrut, který dotáhnete pouze jemně. Nemá cenu vruty zbytečně moc zatahovat. Ve většině případů dojde opravdu jen k přetočení v dřevotřísce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz