Dřevěná houpací lavice. Jak si ji vyrobit snadno svépomocí

zahradni houpaci lavice
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Líbila by se vám na zahradě dřevěná houpací lavice? A co si vyrobit vlastní? Není to zase tak složité. Když si seženete trochu kvalitního dřeva, můžete mít zahradní houpací lavici podle svých představ prakticky za pár korun.

Dřevěná houpací lavice by se měla vyrábět vždy z tvrdého dřeva. Tedy pokud ji máte v plánu mít ve venkovních prostorech, jako je kupříkladu právě zahrada.

Jak vyrobit houpací lavici?

Houpací lavice se dá vyrobit snadno. Základem je udělat si dobrý rám samotné lavice, který je potřeba vytvořit vždy jen z tvrdého dřeva.

V praxi to znamená vyrobit si obdélník o šířce cca 50 cm a v délce pro dvě osoby minimálně jednoho metru. Zádová část by měla mít vždy 1,5 násobek šířky sedací části.

Tyto dva obdélníky spojíte do sebe a pomocí tvrdého nebo měkkého dřeva vyrobíte výplet. Výsledkem bude dřevěná lavice, která bude mít sedací a opěrnou část.

Houpací lavice potřebuje kvalitní nosný rám

Jakmile budete mít hotovou sedací část lavice, tak se můžete pustit do výroby nosného rámu. Ten je nejlepší udělat z kulatin nebo trámů, kdy vlastně uděláte dvě krajní áčka, která propojíte přes vrch stejně silným trámem nebo kulatinou.

Do kulatin nebo trámu bude potřeba na každé straně vyvrtat díru tak velkou, aby se jí podařilo provlíknout řetěz, který na vrchní straně trámu nebo kulatiny zajistíte například pomocí velkého šroubu. Stejně tak můžete propojit levou a pravou stranu řetězu na horním okraji mezi sebou.

Teď už postačí jen lavici přichytit k řetězu

Na každou stranu řetězu připevníte další dva řetězy, které roztáhnete do áčka a pevně ukotvíte na přední a zadní část sedáku po jejich okraji.

K připevnění řetězu do sedací části je ideální použít silný šroub, který našroubujte po předchozím vyvrtání do sedáku houpačky. Při tomto procesu je velmi důležité sedací část houpačky vyvážit tak, aby se houpací lavice nehoupala nebo nebyla nakřivo.

Při opracovávání dbejte na kvalitní obroušení všech částí dřevěné houpačky a v případě výroby lavice pro venkovní použití nesmíte také zapomenout na kvalitní nátěr.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz