Jak jednoduše zateplit strop. Ušetřete peníze za vytápění

zatepleny strop
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zateplit strop si zvládnete téměř vždy svépomocí a může vám to opravdu ušetřit hodně peněz za vytápění domu i bytu. Teplo vždy nejvíce uniká právě přes strop a střechu ven, protože se teplo přirozeně tlačí nahoru.

Zateplit strop můžete opravdu levně

Pokud chcete zateplit strop, tak se musíte rozmyslet, jestli budete zateplovat z místnosti nebo z půdy. Pokud chcete zateplit strop kompletně, tak je vždy lepší přistoupit k zateplení z půdy, kdy zateplíte kompletně strop celého domu.

Jestliže se rozhodnete pro zateplení uvnitř místnosti, tak také neuděláte špatně, ale zateplení nebude nikdy tak účinné a kompletní, jako když zateplíte strop z půdy.

Zateplení stropu kompletně z půdy je navíc daleko jednodušší, než dělat jednu místnost vedle druhé. Navíc si pak nebudete muset ani tolik hrát se zapravením.

Jak zateplit strop z půdy?

Zateplit strop z půdy můžete nejlevněji pomocí staré metody, a to uskladněním slámy. Možná někdy někdo z vás přemýšlel, proč má někdo pod střechou tolik slámy. Bylo to většinou právě skrz zateplení.

Další možností je stříkaná izolace, kdy si vytvoříte ideálně dřevěný rastr na podlaze a mezi něj necháte nastříkat foukanou izolaci. Pak to celé přiklopíte třeba pomocí OSB desek, aby byla půda stále pochozí.

Pokud nechcete foukanou izolaci, můžete do rastru nasypat kuličky polystyrenu, stačí k tomu pořídit jen drcený polystyren. Poslední možností je použití skelné vaty, kdy ji nařežete přesně do komůrek v rastru ze dřeva a také přiklopíte.

A jak to udělat z místnosti?

Z místnosti je zateplení trochu složitější a to proto, že budete muset zateplení na strop zavěsit. Nejjednodušší variantou je použití sádrokartonu a snížení stropu. Na stávající strop si tedy uděláte rastr určený na sádrokarton a mezi stávající strop a sádrokarton dáte vhodné zateplení.

Vhodným zateplením je v tomto případě skelná vata, kterou budete zajišťovat pomocí drátu nebo jiného vhodné provázku, aby vata nepadala dolů. Použít však můžete i polystyren, který jednoduše navrtáte do stávajícího stropu.

Zdroj informací: iDNES a Napady-Navody.cz

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz