Jak správně vybrat vhodnou a odolnou střešní krytinu

střešní krytina
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Kvalita celé střechy, resp. střešní krytiny, je zásadní pro komfort našeho bydlení a jejímu výběru bychom proto měli věnovat za všech okolností maximální pozornost. Ať již vás čeká stavba nového rodinného domu nebo významná rekonstrukce toho stávajícího, měli byste mít na paměti několik základních parametrů, podle kterých budete střešní krytinu vybírat.

Na jaký typ střechy krytinu vybíráme?

Je velký rozdíl, zda chceme pokrýt střechu plochou, anebo klasickou zkosenou. V prvním případě je vhodné volit střechy asfaltové či hliníkové.

V poslední době potom získávají velkou popularitu také zelené střechy. Tašky jsou určeny pro střechy zkosené, důležitý je ale úhel střechy. Právě úhel totiž rozhoduje o míře namáhání střechy.

Betonové tašky lze používat při sklonu střechy 7° a vyšším. U střech se sklonem alespoň 14° je možné volit také pozink nebo eternit. Specifické jsou pálené cihly, které by měly být používány u střech se sklonem vyšším než 20°.

Jak odolnou střechu chcete?

Není příliš překvapivé, že nejodolnější střešní krytinou je beton. S betonem na střeše přečkáte i silné krupobití bez větších problémů. Poměrně odolné jsou i pálené tašky a asfaltové střechy.

S odolností střešní krytiny úzce souvisí i její životnost. V tomto ohledu hrají opět prim betonové a pálené tašky, které by měly vydržet nějakých 80 až 100 let.

Hmotnost střešní krytiny

Všechny zmíněné charakteristiky střešních krytin je třeba vždy posuzovat s tím, jakou mají hmotnost, a jak tedy zatíží střešní konstrukci.

Prachové střechy, nebo asfaltové šindele jsou nejlehčími střešními krytinami a jejich hmotnost je asi pět kilogramů na metr čtvereční. Naopak, na druhém konci žebříčku jsou tašky betonové, které zatěžují nosnou konstrukci až osmdesáti kilogramy na metr čtvereční střešní plochy.

Všechny zmíněné parametry je třeba posuzovat současně a podle konkrétní situace. Vždy je samozřejmě lepší konzultovat výběr střešní krytiny s odborníkem.

Odborník vám nejen poradí nejvhodnější typ, ale také vás může upozornit na některé speciální možnosti a materiály typu břidlice, dřeva, nebo plastu, které se ve specifických případech mohou také ukázat jako velmi dobrá volba.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz