Jak správně vrtat do jakéhokoliv materiálu. Neudělejte zbytečnou chybu

jak vrtat
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vyvrtat díru do dřeva, železa, plastu nebo třeba i papíru se může zdát jako hračka. Pokud si však nedáte pozor, tak to nemusí dopadnout vždy dobře. Pojďte se podívat na několik nápadů, jak vrtat díru do čehokoliv, abyste se vyvarovali chybám a nenadělali si doma zbytečný nepořádek.

Jak správně vyvrtat díru?

Vrtání se na první pohled může zdát jako hračka. Pokud ale například potřebujete do zdi nebo betonu vyvrtat díru třeba 20 cm hlubokou, tak se to jen těžko poznává, pokud nemůžete nastavit doraz na vrtačce. Jak si s tím poradit?

Pokud je díra tak hluboká, že vám to vyjde na doraz na vrtačce, tak je nejlepší nastavit vrták přímo ve vrtačce a vrtat až po hlavu vrtačky. Některé vrtačky mají dokonce dorazovou měrku.

Co ale dělat, pokud si nemůžete doraz nastavit mechanicky? Jednoduše si pomocí měřidla naměřte vzdálenost přímo na vrtáku a poznačte si přesnou míru na vrtáku pomocí izolační pásky, kterou pořádně utáhnete.

Dávejte pozor, abyste nevrtali chybně

Pokud si například na zeď poznačíte díru na televizní držák, tak potřebujete vrtat opravdu tam, kde to máte poznačeno. Určitě znáte to, že po roztočení vrtačky vám vrták ujede třeba o centimetr. Pokud takto s dírou ujedete, tak už se pak jen velmi těžko vrací do původní polohy.

Proto je důležité si díru nejen poznačit, ale udělat si na správném místě důlek. Ten uděláte pomocí důlčíku, kterým vyrazíte v přesném místě kladívkem důlek.

Pokud nevlastníte důlčík, můžete vzít vrták jen tak do ruky a začít kroužit. Ten se většinou chytne přímo ve správném místě.

Nenadělejte zbytečný nepořádek

Pokud budete vrtat díru v interiéru a nechcete udělat nepořádek všude kolem, tak můžete poprosit někoho dalšího, kdo vám u vrtané díry bude držet vysavač. Ten zapněte vždy před tím, než začnete vrtat. Vysavač by měl pochytat veškerý vrtaný prach.

Další možností je vyrobit si lapač prachu ze spodní strany pet lahve, kterou si uříznete cca 10 cm vysokou. Vrtákem prorazíte díru v jejím středu a přiložíte vrták i s kousek pet lahve ke zdi. Při vrátní by se měla většina prachu zachytit do pet lahve.

TIP: Podívejte i na to, jak vyvrtat díru do dlaždičky, aby nepraskla.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz