Vždy před betonáží je potřeba kvalitně utěsnit bednění, aby nedošlo k protékání betonu a tím pádem i k plýtvání s betonem. Při špatném utěsnění taktéž hrozí i jeho kompletní roztrhnutí. Pokud se tedy chystáte na větší betonáž, tak je potřeba mít bednění udělané tak, aby z něj nejlépe neprotékala ani voda.
Základem je mít co nejpřesnější bednění
Utěsnit bednění je potřeba většinou na každém vytvořeném bednění. Čím ale bude bednění přesnější, tak tím méně se budete muset o jeho utěsnění starat. Snažte se tedy vždy vše řezat co nejvíce do úhlů, aby vám výsledný tvar vycházel co možná nejpřesněji.
Každá odchylka od úhlů se totiž později někde projeví tak, že vám v bednění vznikne nepřesnost, kudy vám bude vytékat beton nebo voda z betonu. Toto je tedy potřeba před betonáží pořádně překontrolovat pohledem.
Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, tak můžete nepřesnosti kontrolovat po tmě pomocí světla.
Jak utěsnit bednění
Pokud máte v bednění díry většího rozsahu, tak bude potřeba bednění podbít a do děr vyřezat přesný tvar. Jestliže jsou však nepřesnosti do cca jednoho centimetru, tak to celkem bezpečně může vyřešit i montážní pěna, kterou do nepřesností bednění natlačíte.
V tomto případě se používá nízko-expanzní montáží pěna, která se po vytvrdnutí musí odřezat z prostoru, kam se bude lít beton. Pokud ji tam necháte, tak vám vytvoří díry v budoucím betonu v bedněném prostoru.
Z venkovní části je však žádoucí montážní pěnu nechat pro její větší pevnost při betonáži. Nemusíte se bát montážní pěnu používat, protože ji bezpečně z bednění odstraníte. Pěna může zanechat jen znečištění, které se dá odstranit pomocí čističe pěny.
Na co nezapomenout?
Tlak betonu dokáže být opravdu velký, zvláště pokud betonujete vyšší věc. Pokud nechcete mít z vašeho díla patvar, tak je potřeba mít bednění pořádně zapřeno.
Pokud si na správné bednění betonu nevěříte, tak není špatné zauvažovat o systémovém bednění nebo dokonce o ztraceném bednění.