Údržba strunové sekačky. Prodlužte její životnost pravidelnou údržbou

strunová sekačka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Strunová sekačka je velkým pomocníkem v každé zahradě. Pokud chcete prodloužit její životnost, tak je potřeba se o ni řádně starat. I při používání v menší intenzitě si sekačka zaslouží svoji péči, která se vám potom vrátí v mnoha hodinách bezproblémového sečení.

Základem je správný výběr

Strunová sekačka je nástroj, který může mít elektrický nebo motorový pohon. Podle účelu je poté dobré zvolit vhodnou variantu.

Pokud budete strunovou sekačku používat na větší plochy, tak si rozhodně vždy vyberte motorovou, protože za sebou nebudete muset tahat kabel a motorové sekačky mají i větší výkon, pokud si ji pořídíte s výkonným motorem.

Ideální kombinace je zvolit motorovou sekačku, která může mít nasazen jak nůž, tak i strunovou hlavu. Pro sečení běžné trávy je totiž struna daleko praktičtější než sečení nožem. Nůž je ideální maximálně na vysoký plevel nebo na trávu, která má silnější průměr.

Jak se starat o strunovou sekačku?

Strunová sekačka se musí udržovat v čistotě. Při sečení se na sekačce bude usazovat mokrá tráva s blátem, protože při sečení sekačka navlhne vlhkostí z trávy a pak se na ni usazuje prach.

Prach postupem času na sekačce začne tvrdnout a bude vadit při sečení a správném fungování sekačky. Proto je ideální ihned po dosečení sekačku osprchovat hadicí

Strunová sekačka se musí kromě pořádného čištění také správně mazat. Jelikož se žací hlava točí na základě ložisek, tak musíte pravidelně doplňovat mazivo do žací hlavy sekačky

Na žací hlavě najdete šroub, který se vyšroubuje, a do závitu našroubujete speciální tubu s mazivem, kterou vymáčknete do žací hlavy.

Myslete i na motor sekačky

Pokud si zvolíte strunovou sekačku se spalovacím motorem, tak je potřeba myslet na správné servisní intervaly. To znamená, že musíte pravidelně doplňovat olej do motoru nebo ho přidávat přímo do benzínu v případě dvoutaktního motoru.

Pokud si koupíte nový stroj, tak určitě dodržujte každoroční servisní prohlídku. Pokud si koupíte starší stroj, tak je potřeba na motoru měnit olej, filtry a svíčku motoru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz