Jak správně skladovat zeleninu, aby dlouho vydržela. Udržte ji vždy čerstvou

skladovat zeleninu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Skladovat zeleninu třeba v bytě není zrovna jednoduché, protože máte velmi omezené možnosti a prostor. Pokud máte zeleniny k uskladnění více, tak budete potřebovat si vytvořit speciální prostor, který bude mít ideální podmínky například k dlouhodobějšímu skladování kořenové zeleniny. Pokud nemáte sklep, může to být kupříkladu špajz. Jde si však poradit i bez toho.

Která zelenina nepatří do lednice?

Správně skladovat zeleninu musíte podle jejího typu, protože některé druhy zeleniny nepatří do lednice. Při skladování zeleniny se proto musíte vždy zamyslet, o jakou zeleninu vlastně jde.

Pokud se jedná například o česnek, cibuli nebo feferonky, tak ty můžete jednoduše skladovat i přímo v bytě bez nějakých velkých nároků. Jen je potřeba myslet prostě na to, že tato zelenina rozhodně nepatří do lednice.

Někdo si totiž myslí, že chladný vzduch v lednici zelenině tohoto typu prospívá. Je to však naopak, protože při skladování v lednici dochází u zeleniny, jako je česnek nebo cibule, často k plesnivění. Ideální je suché místo, kam nesvítí slunce a není tam vlhkost z vaření.

Ani rajčata byste neměli správně skladovat v lednici. Kvůli chladnému vzduchu v lednici ztrácí svou chuť. Chladný vzduch totiž u rajčat zastavuje jejich přirozený proces dozrávání.

Jak skladovat kořenovou zeleninu?

Lidé se často dohadují, jak správně uskladnit kořenovou zeleninu třeba v bytě, když nemáte sklep, který je jinak pro uskladnění kořenové zeleniny ideální.

Některé lednice sice mají speciální přihrádky, které jsou určené pro skladování zeleniny. Lepší ale rozhodně je si vyčlenit místo na krabici, ve které budete kořenovou zeleninu skladovat.

Krabice na zeleninu

Do krabice si nachystáte hobliny, do kterých kořenovou zeleninu zaházíte. Krabici umístěte na místo, kam nesvítí slunce a jedná se o nejchladnější část bytu, tedy například špajz.

Do špajzu můžete umístit i brambory, u nich je ale potřeba počítat, že v pokojové teplotě budou vždy vytvářet klíčky.

Zelenina, která patří do lednice

Zeleninu, jako jsou papriky, pórek nebo cuketa, dávejte vždy do lednice a pokud máte tu možnost, tak je uchovávejte ve speciální přihrádce určené na skladování zeleniny. Tato zelenina by totiž při pokojové teplotě rychle hnila.

Využít můžete i balkon, ale jen za určitých podmínek. Pokud máte balkon na severu, tak ho můžete krásně využívat ke skladování zeleniny v měsících, kdy nejsou teploty pod bodem mrazu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz