Jak správně skladovat maltu? Neudělejte zbytečnou chybu

skladovani malty
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pro správné uskladnění malty je potřeba mít ideální prostory a pokud je nemáte, tak si ideální podmínky musíte vytvořit i tam, kde nejsou. Čím lépe budete maltu skladovat, tak tím déle vám vydrží bez poškození.

Proč je důležité skladovat maltu správně?

Je to důležité hlavně proto, že se většinou malta dodává v papírovém pytli, který má v sobě dýchací otvory. Tento papírový pytel rozhodně není nijak odolný proti vodě ani vlhkosti a lepidlo, malta, cement nebo jiné stavební materiály takto balené jsou na vlhkost náchylné.

Pokud tento typ stavebního materiálu necháte ležet jen tak někde ve vlhku, tak vám bude postupem času natahovat vodu a pak vám malta v pytli zatvrdne a už ji nikdy nebudete moci použít, protože nebude mít své správné vlastnosti.

Jak skladovat maltu

Pokud máte prostor, kde je ideálně sucho a nemrzne tam, tak tam můžete bezpečně maltu skladovat. Opravdu je důležité, aby do prostoru nezatékalo nebo se tam nedržela vlhkost od země.

Maltu nebo jiný stavební pytlovaný materiál je vždy dobré skladovat na paletě. Nikdy nedávejte pytle rovnou na zem. Pokud nemáte po ruce paletu, tak je položte na kus kartonu nebo polystyrenu.

A jak tedy skladovat materiál, když nemáte suché místo? Jde to i například ve sklepě nebo chlívku, kde vlhkost je. Musíte však pytle zabalit do igelitové fólie nebo igelitových pytlů, které pořádně uzavřete.

Vyberte tvrdší igelitové pytle a zabalte do nich papírový pytel s maltou. Takto můžete životnost podstatně prodloužit, protože do igelitového pytle se vlhkost nedostane.

Lze skladovat i rozdělaný pytel?

I rozdělanou maltu můžete skladovat, a to stejným způsobem jako maltu ve vlhku. To znamená, že je dobré rozdělaný pytel zabalit do igelitového pytle.

Pokud budete maltu míchat, tak si dávejte pozor na vodu při míchání, aby se nedostávala do otevřeného pytle, který potom budete chtít ještě uskladnit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz