Jak opravit vrzající okno? Vyzkoušejte jednoduchou vychytávku

vrzajici okno
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Také vám doma vrzající okno doslova pije krev? Tak potom je na čase s vrzáním něco udělat a rychle okno opravit. I moderní okna totiž fungují na klasických pantech, které je čas od času potřeba opravit, aby vaše plastové nebo dřevěné okno fungovalo tak, jak má.

Vrzající okno může mít více důvodů

Nejčastěji se vaše vrzající okno dá vyřešit pomocí namazání pantů. Každé plastové nebo dřevěné okno by mělo mít krytky na panty, aby se pant nezanášel prachem. Krytky jsou však gumové a průběhem času se guma může protrhnout. Pak dochází k zanášení pantů prachem a jejich vrzání.

Pokud budete chtít takové okno opravit, tak si vezmete olej ve spreji s dlouhou tyčinkou a jeden pant po druhém pořádně olejem namažete. Snažte se nastříkat olej v menších dávkách do každé skulinky.

Olej vám s největší pravděpodobností po pár minutách z pantu začne vytékat, tak je potřeba ho setřít pomocí ubrousku, aby nedošlo k ušpinění okolních věcí.

Jak jinak opravit vrzající okno?

Vrzající okno se neopravuje jen pomocí namazání pantů, ale také pomocí jejich seřízení. Po odejmutí krytek z pantu najdete hlavičku křížového šroubku nebo můžete také najít hlavičku imbusového šroubku. Pomocí těch se dá s pantem hýbat a okno seřídit.

Můžete tak odstranit vrzání, ale také dovírání plastového nebo dřevěného okna. V případě, že budete hýbat s oknem tímto způsobem, tak jen opravdu vždy po malém pootočení a musíte zkoušet, jestli je už okno ve své správné poloze.

Jak opravit staré okno?

Pokud máte doma ještě stará kastlová okna, kde jsou klasické panty, tak bude odstranění vrzání okna ještě jednodušší. V tomto případě použijete namísto oleje tuhou vazelínu, která zajistí odstranění vrzání.

Okno otevřete a jednoduše z pantů vysadíte. Pomocí vazelíny namažte pant, který zůstává napevno v rámu okna. Okno pomalu nasaďte zpět a několikrát ho otevřete a zavřete a máte namazáno.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz