Jak správně namazat řetěz u kola. Návod krok za krokem

namazat řetěz
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Namazat řetěz u kola musíte vždy, když se chystáte na delší cestu. A jak často mazat řetěz kola, pokud jezdíte pravidelně kratší cesty? V takovém případě myslete na pravidelné mazání řetězu na kole zhruba jednou za měsíc. Když to však budete dělat častěji, tak jedině dobře, protože tím prodloužíte životnost nejen řetězu, ale i koleček přehazovačky.

Pokud chcete namazat řetěz správně, tak si ho musíte v prvé řadě pořádně očistit.

Jak vyčistit řetěz kola?

K očištění řetězu použijte speciální čistič ve spreji, který koupíte v každé prodejně cyklistických potřeb nebo můžete vyzkoušet i suchou metodu. Očistit řetěz je potřeba od nečistot a mastnoty.

Pomocí speciálního čističe bude stačit, když si dáte pod kolo například karton a sprejem postříkáte řetěz i všechna ozubená kola přehazovačky. Potom už řetěz přetřete hadříkem a bude krásně čistý.

Pokud se rozhodnete pro očistu suchou cestou, tak i to je možné, ale budete muset řetěz otírat tak dlouho, dokud ho nezbavíte všech nečistot.

Jak mazat řetěz na kole?

Na mazání řetězu použijte speciální olej k mazání řetězů, je jen na vás, jakou značku si vyberete. Ať už má olej kapátko nebo trysku, tak ho přiložte nad horní stranu řetězu a pomalu ho na řetěz dávkujte současně s protáčením řetězu v protisměru jízdy.

Jakmile budete mít řetěz pořádně namazaný, tak nezapomínejte na namazání i každého ozubeného kola přehazovačky. Po namazání můžete zaznamenat mnohem lepší funkčnost přehazovačky kola.

Po pár minutách si vezměte čistý hadr, který sevřete v ruce společně s řetězem kola a párkrát ho zase protočte stejně jako u čištění řetězu.

Rady na závěr pro každého cyklistu

Frekvenci mazání si stanovte tak, aby byl váš řetěz vždy dobře namazaný. Pokud jezdíte v náročném terénu nebo například projedete cestou, kde se vám podařilo celé kolo zašpinit, tak je potřeba řetěz očistit a namazat, i kdyby byl mazaný třeba jen den před tím.

K mazání kola řetězu nikdy nepoužívejte kuchyňský olej, protože ten nemá takové mazací vlastnosti jako speciální oleje k tomu určené.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz