Pračka protéká? Může jít jen o banalitu, odstraňte běžnou příčinu

protekajici pracka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud vaše pračka protéká, tak to není nic příjemného a musíte to rychle vyřešit, protože takhle se prát nedá a žít bez pračky také nejde. V 90 % případů může za protékající pračkou stát špatná manžeta pračky, která těsní otvor dveří, což je v podstatě banální problém, který snadno vyřešíte.

Protékající pračka

Pokud vás trápí protékající pračka, tak musíte problém vysledovat. To znamená, že spustíte pračku a přesvědčíte se, kudy ve skutečnosti vlastně pračka protéká.

Jak již bylo zmíněno, tak v 90 % bude pračka protékat kolem dveří z důvodu špatné manžety. V těch posledních 10 % za to mohou většinou hadice s přívodem vody nebo odpadní hadice, které mohou prasknout nebo sjedou ze svého napojení.

Z tohoto důvodu je jako první potřeba odhalit, kudy vlastně vaše pračka protéká. Jakmile to zjistíte, tak se můžete pustit do opravy a odstranění tohoto nepříjemného problému. Před tím, než začnete s pračkou cokoliv dělat, tak ji vytáhněte z elektřiny pro větší bezpečí při práci.

Jak pračku opravit?

Jestliže zjistíte závadu na přívodu vody nebo odpadní hadici, tak se musíte podívat, kudy přesně protéká. Pokud je to na přípojných místech, tak bude potřeba překontrolovat svorky, které hadici na připojení drží.

Pokud však hadice praskla někde po její trase, tak je ideální ji celou vyměnit a rozhodně se ji nesnažit nějak lepit nebo spojovat.

Pračka teče dvířky

V případě, že vám pračka teče dvířky z důvodu špatné manžety, tak za to většinou může protržená manžeta nebo její stáří, kdy už nedokáže tolik těsnit.

Jednoduše ji vyměníte tak, že z přední části kolem otvoru nahmatáte pružinu. Za pružinu zatáhnete a z manžety vytáhnete drát, který ji drží. Pak manžetu jednoduše vytáhnete.

Někdy za protékáním může stát také to, že drát s pružinou vyjede a je pak jen potřeba ho nasadit zpátky.

Na co si dáte ještě pozor?

Pokud se rozhodnete manžetu vyměňovat nebo pokud vytáhnete drát, který manžetu drží, a budete ho dávat zpátky na své místo, tak ho pak pořádně překontrolujte, že je opravdu na svém místě.

Jestliže vám pod pračku nebo do vnitřku pračky vyteče voda, tak je potřeba vše pořádně vysušit, aby nedocházelo k rezivění vnitřního prostoru pračky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz