Jak správně přilepit podrážku: Zachraňte své boty před vyhozením

podrážku na botě
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Trápí vás odlepená podrážka na botě? Pokud jsou boty ještě relativně v pořádku a odlepená podrážka je jejich jediný problém, tak to ještě nemusí znamenat, že jsou boty nutně na vyhození. Ve většině případů se dá podrážka přilepit bez problému zpět a vy si tak můžete oblíbenou obuv užívat dále.

Jak chránit podrážku před odlepením?

Pokud chcete chránit podrážku na botě před odlepením, tak je potřeba boty chránit zejména proti vodě. Ve většině případů může za odlepenou podrážku na botě právě voda.

Pokud se vám podaří v obuvi promoknout, tak ji musíte nechat řádně vyschnout, a to ideálně ve vzdušném prostoru. Pozor si však dejte na hodně rozpálený radiátor, který by mohl obuv poničit nebo pokroutit.

Pokud už musíte nutně obuv prát, tak dávejte pozor na vyšší teplotu, která by mohla poškodit nejen podrážku. Nikdy nevíte, jaké lepidlo při výrobě obuvi výrobce použil, proto by se mohlo snadno stát, že se lepidlo při vyšší teplotě rozpustí a vy potom najdete v pračce svou botu bez podrážky.

Jak přilepit podrážku?

Přilepit podrážku zpět k botě není vůbec složité. A čím přilepit podrážku? Je k tomu potřeba sehnat kvalitní lepidlo, které dokáže slepit gumovou podrážku a látkovou nebo koženou botu. Pokud bude lepidlo fungovat na oba tyto materiály, tak máte napůl vyhráno.

Před lepením musí být obě strany dokonale čisté, ale hlavně odmaštěné. K odmaštění spodní strany bot i podrážky použijte aceton, který vyčistí zbylé nečistoty a zbaví povrch mastnoty.

Po odmaštění se můžete pustit do lepení, při kterém naneste lepidlo na obě lepené plochy proti sobě.

Důležité je nechat lepidlo správně vyschnout

Tak jako u každého lepení je velice důležité nechat botu pořádně vyschnout. Většinou přímo na lepidle, které se rozhodnete použít, najdete návod a zde dobu jeho tuhnutí.

Vhodné je při lepení použít svorky, pomocí kterých přitáhnete botu a podrážku k sobě. Bota i podrážka by měly být v průběhu lepení k sobě co nejvíce přitažené.

Pokud nemáte k dispozici svorky, měli byste botu a podrážku tlačit proti sobě alespoň manuálně pomocí rukou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz