Dezinfekce povrchů při boji s koronavirem: Nepodceňujte ji, pokud máte doma nakaženého

dezinfekce povrchu
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Koronavirová pandemie přichází ve vlnách, slábne a zase sílí. Naštěstí má onemocnění většinou lehčí průběh. Dezinfekce předmětů a povrchů v domácnosti je však důležitá v případě, že máte doma nakaženého koronavirem, aby se ostatní členové rodiny nenakazili. Co všechno byste měli čistit a dezinfikovat?

Na vině je kapénková infekce

Jak je z médií známé, koronavirus SARS-CoV-2 neboli covid-19 se přenáší kapénkovou infekcí a přenosem z povrchu, na kterém tyto kapénky ulpěly.

Pokud v rodině někdo na covid-19 onemocní, měli byste dodržovat přísná hygienická pravidla a pravidelně denně dezinfikovat nejen předměty, kterých se nemocný dotkl, ale také povrchy.

Prádlo je nutné vyprat a vyžehlit nejlépe párou

Ve vzduchu virus SARS-CoV-2 vydrží až hodiny ve formě aerosolu, na povrchu předmětů může vydržet i několik dnů.

Textil nejlépe vydezinfikujete vypráním při teplotě minimálně 60 °C a po vyprání a usušení je vhodné prádlo ještě přežehlit.

Co se týká dezinfekce potravin, ty vakuově balené můžete opláchnout mýdlovou vodou nebo roztokem ethanolu. Ovoce a zeleninu alespoň pořádně pod tekoucí vodou a pokud to jde, tak oloupat.

Dále je pro eliminaci rizika rozhodně vhodná tepelná úprava. Trvanlivé potraviny lze zase umístit na zhruba 4 dny do karantény na bezpečném místě.

Na povrchy pomůže Savo, Sanytol, Dettol

Při dezinfekci povrchů, jichž se nemocný dotýkal, je možné použít například Savo v poměru 2 dl Sava na 5 litrů vody. Takto lze oplachovat omyvatelné povrchy – dlaždice, koupelnu, umyvadlo, vanu, WC.

Na podlahy, nábytek či dřevěný povrch je lépe vzít Sanytol či Dettol, případně 3% peroxid vodíku. Důležité je dezinfikovat zejména kliky, televizní ovladače, mobily, počítačové myši, vypínače.

dezinfekce kliky
dezinfekce kliky

Pokud se jedná o věci, jež dezinfikovat nelze, například knihy nebo dokumenty, tak byste je měli uložit na bezpečné místo a nechat po dobu zhruba 4 dní ležet bez toho, aby se jich někdo jiný dotýkal. Po této lhůtě by neměl být problém je používat, protože je zde reálný předpoklad, že virus na nich již nemohl přežít.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz