Jak správně natírat kov. Návod krok za krokem

natirat kov
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete natřít kov a nevíte, jak na to? Je také rozdíl, zda budete provádět nátěr na rezavý kov, nebo budete natírat novou tabuli plechu. V obou případech však potřebujete před nátěrem správně povrch upravit, aby na něj barva dobře chytla a následně tam i dobře držela.

Nátěr na rezavý kov

Natírat kov, který má na sobě rez, lze po předchozí úpravě. I když se prodávají barvy, které se mohou používat přímo na rez, tak je ideální minimálně pomocí ocelového kartáče sundat z plechu volné částice rzi, které pod barvu rozhodně nepatří.

Příprava povrchu před nátěrem

Pokud však budete chtít plochu před nátěrem připravit pořádně, tak je ideální kov obrousit pomocí brusného papíru. V tomto případě je dobré použít vibrační brusku.

Následně na kov použijete odrezovač a další den se můžete pustit do nátěru pomocí štětky nebo pomocí nástřiku.

Jak natírat kov, který ještě nebyl natřený?

Pokud koupíte kov, který ještě nikdy nebyl natřený a byl skladovaný pod střechou, tak na něm s vysokou pravděpodobností nebude ani kousek rzi, tudíž nebude potřeba obrušovat ani používat odrezovač. Co však potřeba rozhodně je, tak to je kov odmastit.

Pokud by totiž nedošlo ke správnému odmaštění, tak se vám nebude dařit ani kov natřít a barva vám nebude na kovu držet. Pořád se bude tak jakoby roztírat, ale nepřekryje požadované místo.

Odmaštění povrchu před nátěrem

Kov odmastíte bezpečně pomocí acetonu nebo technického benzínu. Stačí si ho nalít na hadřík a kov s ním odmastit. Pak už jen počkáte, až kov uschne, a můžete začít s nátěrem.

Jak správně používat štětec k natírání?

Štětců k nátěru je několik druhů. Tvar si musí vybrat každý sám podle toho, co mu vyhovuje. Zaměřit se však musíte hlavně na materiál, ze kterého je štětka udělaná. Každá štětka se hodí na něco jiného, a proto je vždy lepší si na konkrétní typ barvy doporučit vhodný štětec.

Při používání štětky je potřeba barvu správně a pořádně roztírat. Můžete si klidně na větší plochu nanést více barvy, ale vždy je potřeba ji rozetřít do jedné stejné vrstvy.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz