Jak správně lakovat dřevo pro děti. Není to zase tak jednoduché

lakovat dřevo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Lakovat dřevo nebo dřevěné hračky pro děti není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud chcete dřevěný výrobek, který má sloužit dětem, nalakovat opravdu dobře, tak budete chtít předně lak, který nebude zapáchat a nebude zdravotně škodlivý.

Stejně tak musíte před lakováním dřevo pořádně opracovat, aby nedocházelo k nebezpečí zabodnutí třísky nebo jiným odřeninám, a to právě kvůli špatnému opracování dřeva.

Prvně kvalitně vybrousit

První vrstvu laku budete nanášet na dřevo až po jeho kvalitním vybroušení. Pokud si tedy budete vyrábět nějaký kus nábytku pro děti, jako je například přebalovací pult, tak ho musíte vždy pořádně vybrousit.

Broušení může mít několik podob. Buďto budete chtít dřevo vybroušené do drsného povrchu, kdy v podstatě vybrousíte jen jeho nejhrubší částečky, nebo můžete dřevo vybrousit i do totálně hladkého lesklého povrchu, který po nalakování takový i zůstane.

Postup broušení dřeva není složitý

Pokud se jedná o větší plochu, tak bude nejlepší si pořídit vibrační brusku, pokud ji nemáte doma. Pro broušená dřeva používejte se začátku vždy hrubý smirkový papír, kterým vybrousíte celou plochu.

Po vybroušení hrubým smirkovým papírem si vezmete jemný smirkový papír, kterým dřevo přebrousíte ještě jednou.

Až po dokonalém vybroušení budete teprve lakovat dřevo. Jestli je smirkový papír hrubý nebo jemný, poznáte podle jeho označení. Jako smirkový papír pro hrubé broušení můžete použít smirkový papír s označením 40 a pro jemné broušení smirkový papír s označením 120.

Jak správně lakovat dřevo?

Pokud máte vybroušené dřevo nebo dřevěné hračky, které chcete nalakovat, tak si musíte pořídit kvalitní lak. Ideální laky na dřevo pro věci, které mají používat děti, jsou vodou ředitelné laky.

Dřevo můžete nalakovat i syntetickým lakem, který je spíše vhodný na venkovní použití, ale musíte počítat s tím, že výrobek potom lakem ještě hodně dlouho zapáchá.

Lakovat dřevo není složité, ale chce to pečlivost. Nejlepší je dát na dřevo 3 vrstvy povrchového laku. Provedete první nátěr, po kterém ze dřeva vyvstanou dřevěné jemné chloupky, které znovu lehce zbrousíte pomocí smirkového papíru zrnitosti 120. Potom provedete další dvě vrstvy laku. Většinou to chce dodržovat mezi nátěry 12 hodinovou pauzu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz