Základem stravování novorozence je mateřské mléko. Jak správně kojit se učí každá maminka hned po porodu. Pro některou je to hotová věda, jiné jde krmení jejího dítěte zcela přirozeně. Jaká je tedy správná technika kojení?
Správná technika kojení
Během kojení dochází k úzkému fyzickému kontaktu maminky a miminka, čímž dochází k budování jejich vztahu. Naučit se správně kojit však někdy dá opravdu zabrat. Důležité je přijít na správnou techniku přisátí, což ovlivní, jestli maminka kojit bude, nebo dá raději přednost umělé výživě.
Základem je už samotná poloha dítěte při kojení, kdy platí, že je miminko leží břichem na břichu své maminky. Jeho ústa by měla být široce rozevřená tak jako u zívání. Bradavka včetně dvorce musí být hluboce zasunuta do úst.
Pokud dítě křičí, nemá cenu se ho pokoušet kojit. Jazyk dítěte je totiž na horním patře, čím zamezuje přístup k sacímu bodu, který je nahoře na rozhraní měkkého a tvrdého patra. Špatně se kojí, když je prso tvrdé. Zde je na místě zkoušet mléko odstříkat rukou, až se samo rozteče a dvorec změkne.
Jak podpořit tvorbu mateřského mléka
Platí, že čím více dítě mateřské mléko pije, tím více se ho tvoří. Kde je poptávka, je i nabídka. Důležité je i noční kojení, kdy se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, jenž je pro tvorbu mléka nezbytný. Kojit lze i po císařském řezu, jen se na to musí oklikou.
Miminko často bývá v inkubátoru odloučené od své maminky, která své mléko odstříkává, aby ho novorozeně mohlo vypít.
Důležité je zejména mlezivo, které se tvoří v prvních hodinách po porodu a které by dítě rozhodně mělo dostat.
V případě, kdy si maminka neví rady, může kontaktovat laktační poradkyni. Ta ji může názorně ukázat, jak správně kojit. Jejich seznam mají k dispozici porodnice, najdou je ovšem i na internetu.