Jak správně čistit pračku, aby vaše prádlo vždy vonělo

pračka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Pračka je primárně určená k tomu, aby udržovala čistotu vašeho prádla, ale možná se vám už stalo, že i po vyprání nebylo prádlo zrovna nejvoňavější. Tento zápach může způsobovat právě pračka, a proto je nutné se o ni pravidelně starat a čistit ji.

Nevyčištěná pračka je semeniště bakterií

Tak, jak se čistí lednička, je třeba stejnou péči věnovat i pračce. I ona může mít v sobě semeniště bakterií, které pak způsobují zápach i u čerstvě vypraného prádla.

Je to logické, když do ní dáváte různě ušpiněné prádlo a perete ho třeba jen na třicet stupňů, tak při takové teplotě vody se sice díky kvalitním pracím práškům a gelům prádlo vypere do čista, ale všechny bakterie se nezahubí.

Kvůli tomu mohou v pračce přežívat i nebezpečné bakterie E.coli či Salmonella, jenž způsobují průjmy, nebo bakterie, které mají na svědomí záněty močového měchýře. I proto je na místě pračku pravidelně udržovat v čistém stavu.

Udržovací program

Některé moderní typy praček již v sobě mají udržovací programy s vysokou teplotou okolo 90 °C, které se používají bez vloženého prádla a jsou cíleně určené pro její čištění. Pračku tak zbaví případných bakterií a hezky ji vyčistí.

Pokud tento program vaše pračka nemá, nemusíte být smutní. Vše lze snadno vyřešit vypráním ložního povlečení nebo ručníků na 60 až 90 °C.

Nejenom, že tímto postupem zbavíte prádlo roztočů a škodlivých bakterií, ale zároveň vám poděkuje i pračka, protože bude čistější.

Filtr hrubých nečistot a gumové těsnění

Ve spodní části pračky bývá umístěný filtr hrubých nečistot, který je třeba několikrát za rok čistit. Pokud by totiž byl zanesený, hrozí ucpání odtokové hadice. Jestliže perete každý den, tak filtr čistěte alespoň jedenkrát za dva měsíce.

Péči si ovšem zaslouží i gumové těsnění pračky, kde se usazuje ráda nejrůznější špína. Ideální je ho vždy po každém praní vysušit do sucha. Pračku při delším nepoužívání rozhodně nezavírejte, předejdete tak vzniku plísní.

Dávkovač pracího prášku a aviváže

Zbytky pracího prášku i aviváže se velice často usazují v dávkovači, kde vytváří docela nevzhlednou vrstvu společně s vodním kamenem.

Dávkovač je proto třeba čas od času zcela vyjmout a vyčistit, zbavit nánosu a propláchnout horkou vodou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz