Uzené maso může v našich domácích podmínkách vydržet poměrně dlouhou dobu, avšak pouze v případě, že ho budete správně skladovat. Existuje několik možností, jak doma skladovat uzené maso. Každé řešení je jiné a přináší různou dobu trvanlivosti uzeného masa.
Uzené maso můžete skladovat venku
Pokud uzené maso máte spíše v zimních měsících, kdy se teplota pohybuje od 0 do 5 stupňů, tak můžete své uzené maso klidně skladovat venku. To znamená, že ho můžete také nechat klidně rovnou v udírně na háčkách viset.
Pokud ho však chcete takto v udírně uchovávat, tak je potřeba zabezpečit všechny otvory před tím, aby do udírny nevlezla kuna nebo jiné zvířectvo, které bude vůně masa přirozeně přitahovat. Udírnu je potřeba také zabezpečit před deštěm, tedy ideálně zavřít komín.
Dlouhodobě skladovat uzené maso musíte v chladničce nebo mrazáku
Pokud však chcete vyuzené maso skladovat dlouhodoběji, tak je potřeba ho dát do chladničky, kde se drží víceméně pořád stejná teplota, která by neměla přesáhnout 5 stupňů.
Ideální však je při dlouhodobém skladování uzeného masa snížit teplotu na 4 stupně a dát maso do prostoru, který je na to v lednici určený.
V případě výrazně delší doby musíte skladovat uzené maso v mrazáku. Je hloupost mrazit celou šrůtku masa, takže je dobré si maso vždy rozdělit. Nejlepší variantou je mrazit tolik plátků uzeného, kolik potřebujete na jeden oběd nebo večeří.
Vakuované maso vydrží déle čerstvé
Pokud chcete své maso udržet déle čerstvé a neoschlé, tak není špatné ho vakuovat. To platí jak pro chlazené, tak i mražené maso. V dnešní době můžete pořídit vakuovací zařízení už od 500 korun a na domácí použití to úplně stačí.
Díky vakuování dokážete v masu udržet přirozenou vlhkost a díky tomu bude maso pořád šťavnaté. Díky vakuování maso zbavíte okolního vzduchu, takže mu prodloužíte životnost.
Poslední výhodou je také to, že maso ochráníte před pachy z lednice z ostatních potravin. To stejné platí i v opačném případě, takže se vůně uzeného masa nedostane do ostatních potravin.