Jak opravit omítku, která popraskala. Na sádru zapomeňte

popraskana omitka
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Může se stát, že vám omítka v průběhu času nepěkně popraská a bude poté potřeba omítku opravit. Při opravě omítky však nedoporučujeme používat sádru. V tomto článku se podíváme na způsoby opravy popraskané omítky a vysvětlíme si, proč byste se vlastně měli použití sádry vyhnout.

Proč se vyhnout sádře při opravě omítky?

Sádra je běžným materiálem používaným při výstavbě a opravách, ale při opravě omítky může způsobit více problémů než užitku.

Sádra má nižší pevnost a odolnost než jiné materiály, což znamená, že vám za chvíli omítka může popraskat znovu, kdy se na ní vytvoří bubliny nebo z větší trhliny jednoduše sádra vypadne.

Jak opravit omítku

Místo sádry zvolte raději vápennou maltu nebo cementovou maltu.

Oprava omítky s vápennou maltou

Tradiční volbou je vápenná malta. Je odolná vůči vlhkosti a propustná pro vodní páru, což umožňuje stěnám dýchat a zabraňuje hromadění vlhkosti. Vápenná malta je také odolná vůči škůdcům a plísním.

Při opravě omítky s vápennou odstraňte nejprve poškozenou omítku a vyčistěte povrch od nečistot a prachu. Následně si připravte maltu smícháním vápna, písku a vody v poměru 1:3:1.

Naneste vápennou maltu na poškozenou oblast a vyhlaďte povrch pomocí špachtle nebo hladítka. Nechte maltu zaschnout a poté ji můžete případně natřít nebo natřít.

Oprava omítky s cementovou maltou

Cementová malta je další variantou opravy omítky, která je odolná a vhodná pro opravy venkovních i vnitřních stěn. Cementová malta je odolná vůči nárazům, tlaku a povětrnostním vlivům, což zajišťuje trvanlivou opravu omítky.

i opravě omítky s cementovou maltou také odstraňte nejprve poškozenou omítku a vyčistěte povrch od nečistot a prachu. Následně si připravíte cementovou maltu smícháním cementu, písku a vody v poměru 1:2:1.

Naneste cementovou maltu na poškozenou oblast a vyhlaďte povrch pomocí špachtle nebo hladítka. Nechte maltu zaschnout a poté ji můžete případně natřít nebo natřít.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz