Jak si vyrobit domácí čistič. Použijete k tomu citron a ocet

citronovy cistic
Zdroj: Pixabay
Autor: Simona Zatloukalova

Jak si z běžně dostupných surovin, jako je citron a ocet, vyrobit domácí čistič? To si povíme v dnešním článku. Univerzální čistič z octa a citronu si hravě poradí s nečistotou v domácnosti. Jeho příprava je velmi snadná a výrobní cena minimální.

Domácí čistič

Pokud už máte dost předražených čističů do domácnosti, které obsahují zbytečnou chemii, pak pro vás skvělou volbou bude výroba vlastního domácího čističe. Snadno tak získáte šikovného pomocníka, který kromě čistoty přinese do vaší domácnosti i příjemnou citrusovou vůni.

Zvládnete ho navíc připravit ze surovin, které běžně máte doma. Jeho výhodou je, že pro jeho přípravu potřebujete slupky z citrónů, které byste jinak patrně vyhodili bez dalšího využití. Můžete je dokonce do sklenice přihazovat i v průběhu louhování, během kterého čistič bude vznikat.

Co budete potřebovat?

Základem pro váš domácí čistič bude klasický kuchyňský ocet. Dále budete potřebovat slupky ze dvou citrónů a vysokoprocentních alkohol.

Než se pustíte do práce, důkladně vyvařte zavařovací sklenici, ve které bude váš domácí octový čistič několik týdnů pracovat.

Jak vyrobit domácí čistič

Zavařovací sklenici naplňte do 1/2 octem. Citronovou slupku, která vám vznikla jako odpad po loupání citronů, nakrájejte na menší kousky a vložte do sklenice. Tu dobře uzavřete a uschovejte v temnu (například v nějaké skříňce, do které neproniká světlo).

Nyní už zbývá jen čekat, až se univerzální čistič sám vytvoří. Tento proces bude trvat 2 až 3 měsíce. Záleží jen na vás, kdy už vám přijde, že čistič není tolik cítit octem. Čím déle se bude citron máčet v octu, tím více citrusové aroma dostanete.

Do sklenice s čističem můžete přidat i slupky z pomeranče či limetky, pokud je doma budete mít. Docílíte tak opět trochu jiné vůně.

Po dvou měsících máte hotovo

Směs, která ve sklenici vznikla, následně přeceďte a přilijte do ní cca 25 ml vysokoprocentního alkoholu. Tím je váš domácí čistič hotový a můžete jej začít směle používat při úklidu.

Pokud budete chtít čističi dopřát lehkou květinovou vůni, můžete do něj přidat několik kapek esenciálního oleje (například levandule). Čistič doporučujeme uchovávat v rozprašovači, aby se vám při úklidu snadno dávkoval.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz