Jak ušetřit při stavbě domu. Nepodceňte správný výběr komínu

novy komin
Zdroj: Pixabay
Autor: Roman Mach

Máte v plánu novou výstavbu a chcete při stavbě domu ušetřit? Aktuálním úskalím může být dostupnost stavebního materiálu a zejména skokový růst cen, o kterém slyšíme prakticky na každém kroku. Raději si výstavbu domu předem dopodrobna naplánujte, v opačném případě je možné, že se vám výstavba rodinného domu nejen prodraží, ale také prodlouží. Nepodceňujte ani správný výběr komínu, který vám pomůže později ušetřit náklady za energie.

Nákup stavebního materiálu

Stavební materiál objednejte jednoznačně v dostatečném předstihu, nejen kvůli ceně, ale také logistice výstavby a dodacím lhůtám. Na obvodové stěny rodinného domu je nejvýhodnější použít tvárnice, které jsou ve srovnání s tradičně používaným materiálem větší. Díky tomu jich stačí méně, což se odrazí i v úspoře při nápočtu stavebního materiálu.

Tvárnice jsou lehké a na stavbě se s nimi velmi snadno manipuluje. Fungují jako stavebnice, stačí je na sebe na sucho naskládat a po každé čtvrté řadě aplikovat betonovou zálivku. Stavba má nízké nároky na použití stavebních mechanismů a zvládnete ji i svépomocí, stačí pár chytrých rukou. V případě, že jde o nízkopodlažní a projektantem vhodně naplánovaný rodinný dům, lze ušetřit dokonce i na železné výztuži.

výstavba domu
výstavba domu

Úsporu si však zajistíte při dodatečných stavebních pracích jako zateplování či úprava fasády. Obvodové tvarovky se prodávají již s vloženou tepelnou izolací, kterou může být šedý polystyren nebo minerální vlna. Zateplování tak jednoduše odpadá. Zajímavostí je použití nejnovější tvarovky, kterou lze nechat i jako přiznané zdivo bez dalších vnějších úprav.

Jak snížit náklady domu?

Některé stavební systémy v sobě spojují výhody dřeva, účinnost tepelné izolace a pevnost betonu. Díky betonovému jádru mají stěny výborné tepelně akumulační vlastnosti, což vám doma udrží příjemnou tepelnou pohodu. Dřevocementová složka tvárnice zase zamezí sálání chladu ze stěn.

Takové tepelněizolační vlastnosti obvodových tvarovek zajistí minimální náklady na vytápění v zimě a klimatizaci v létě. Nemluvě o dalších výhodách tvarovek jako je pevnost, odolnost stavby či zdravé bydlení. Ale vraťme se zpět k energiím, protože ty souvisí s vytápěním a také úsporností komínového systému.

Správný výběr komínu

Správný komín vám dokáže ušetřit až 50% nákladů. Technologie se neustále posouvá, proto i původní jednovrstvé komíny, které ještě často najdete na starých domech, nahrazují ty vícevrstvé. Na rozdíl od starších typů, nepraskají a jsou mnohem bezpečnější.

Komíny mají uvnitř keramickou vložku dilatačně i tepelně oddělenou od komínového pláště. Taková keramická vložka je vhodná pro všechny druhy paliv s teplotou spalin převyšující 40 °C, můžete si tak vybrat topné palivo, které vám vyhovuje (fosilní i obnovitelné zdroje energie).

Dokonce, pokud potřebujete vyřešit odvod spalin z více spotřebičů spalujících různé druhy paliva existují i ​​víceprůduchové komíny. Svůj dům tak můžete vytápět plynem a současně například biomasou. Komín jednoduše připojíte na turbo kotel, kondenzační či plynové kotle, krbovou vložku i kamna.

Správně navržený a důsledně postavený komín ovlivňuje optimální teplotu odváděných spalin, potlačuje vytváření dehtu a pozitivně ovlivňuje i proces spalování. Díky nenasákavosti vložky a těsnosti celého systému také brání průniku studeného vlhkého vzduchu do obytných prostor. Navíc zamezuje „vysávání“ teplého vzduchu z interiéru. To vše výrazně pomáhá šetřit energii.

Ty nejdůmyslnější komíny jsou dokonce konstruovány tak, že neumožňují pouze odvádět několik druhů spalin. Zároveň dokážou odvětrávat koupelny a WC, přivádět vzduch ke kotli nebo přívody například k solárnímu výměníku, satelitnímu přijímači a pod.

Dobře zvolený typ komínového systému tak může ušetřit nejen náklady na vytápění, ale i na výstavbu a také na instalaci pomocných prvků. Vhodnost konkrétního komína pro vaši stavbu by měl určit odborník, nechte si proto poradit od toho, abyste využili jeho úplný potenciál.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz