Co by nemělo být v koupelně? Nadměrná vlhkost může některým věcem škodit

vlhkost v koupelne
Zdroj: Pixabay
Autor: Iveta Schwarzová

Existuje několik věcí, které není dobré uchovávat v prostorách koupelny. Mnohem více jim svědčí prostředí, kde nedochází k neustálým výkyvům tepla a vlhka. Možná budete překvapeni, co všechno do koupelny nepatří.

Produkty každodenní potřeby

Jistě vás překvapí, že koupelna není vhodným místem, kde skladovat kartáček na zuby. Jistě, jedná se o logické uložení tohoto pomocníka, ale právě teplo a vlhko, které je pro koupelnu typické, podporuje tvorbu bakterií na povrchu zubního kartáčku. Z tohoto důvodu se doporučuje kartáček skladovat v prostoru, který lze alespoň uzavřít.

Dalším takovým předmětem, který v koupelně téměř každý má, ale nepatří tam, jsou ručníky. Ani jim nedělá vlhké prostředí příliš dobře. Mnohem lepší místo, kam můžeme ručníky uložit, jsou skříně na chodbě nebo v ložnici. Právě vlhkost, která je pro koupelnu typická, může vést k tomu, že naše ručníky začnou plesnivět a následně i nepříjemně zapáchat.

Elektro v koupelně?

V koupelně by se mělo vyskytovat minimum elektronických přístrojů. Umístění elektro spotřebičů v koupelně totiž snižuje životnost a dobu fungování našeho domácího pomocníka. V návodech většiny elektronických přístrojů je napsáno, že by neměly být ve vlhkém prostředí.

Stejně tak se do koupelny nehodí starožitný dřevěný nábytek. Může sice koupelně dodat kouzlo, mnohem rychleji se ale ve vlhkém prostředí poškodí. Vzhledem ke změně vlhkosti dochází k poškození dřeva a časem se na něm objeví nevzhledné bubliny, které jej nenávratně poškodí.

V koupelně bychom také neměli mít knihy nebo časopisy. I ty jsou náchylné na pohlcování vlhkosti a díky tomu je to časté místo, kde objevíme plíseň.

Kosmetické produkty

Občas se vyplatí číst doporučení výrobce, které se uvádí na zadní straně většiny produktů. Díky tomu se totiž dozvíme, že ve vlhké místnosti není dobré skladovat nejen dámské hygienické pomůcky, ale například také léky nebo vitamíny. Těmto výrobkům mnohem více svědčí místo chladné a suché, což koupelna rozhodně není.

Podobné doporučení je uváděno i na kosmetických produktech, jako je make-up nebo třeba lak na nehty. Ani těm prudké změny vlhkosti a teplot nedělají dobře. Obzvláště náchylné na toto prostředí jsou houbičky na make-up. Díky vlhkosti jsou právě ony často místo, kde se velmi dobře daří bakteriím a plísním.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz