Jak se zbavit slimáků. Do zahrady už ani nepáchnou

slimak
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Zahrada je místo, ve kterém vidíme spojení přírody a lidského úsilí. Nepříjemní škůdci jako slimáci však mohou představovat značnou hrozbu pro její rostlinný život. Zbavte se slimáků jednou provždy, a to přírodním způsobem bez chemických přípravků. Dnes si totiž popíšeme, jak vyrobit domácí postřik na slimáky.

Jak na slimáky v zahradě

Slimáci mají ve svém denním režimu zvláštní preference. Během dne dávají přednost temným, vlhkým úkrytům, ze kterých vyrazí na lov rostlin po setmění.

Tito škůdci se mohou živit různými částmi vašich rostlin a mohou být obzvláště devastující pro mladé sazenice, které mohou jejich útoku podlehnout.

Nejlepší strategií, jak se těchto škůdců zbavit, je najít a odstranit jejich potenciální úkryty. Provětrejte všechna temná a vlhká místa, včetně hromad organického odpadu, které mohou být pro slimáky ideálními skrýšemi.

Všechny slimáky, které najdete, zlikvidujte, čímž  zabráníte jejich dalšímu množení.

Domácí postřik na slimáky

V boji proti škůdcům, jako jsou slimáci, můžete sáhnout po řadě chemických postřiků dostupných ve specializovaných obchodech. Nicméně ty mohou mít negativní vliv jak na vaše rostliny, tak na vaše zdraví.

Přírodní alternativy jsou šetrnější a bezpečnější, jednou z nich je domácí postřik proti slimákům vyrobený jen ze šedého mýdla a česneku. Šedé mýdlo má fungicidní a insekticidní vlastnosti, díky tomu přírodní postřik poskytne vašim rostlinám skvělou obranu bez rizika poškození.

Šedé mýdlo je vyráběno z rostlinných olejů – nejčastěji olivového, palmového nebo kokosového. Je však třeba použít šedé mýdlo, které je opravdu stoprocentně přírodní bez dalších chemických přísad, což zjistíte ve složení mýdla.

Výroba postřiku na slimáky

Výroba přírodního postřiku je jednoduchá. Potřebujete 150 gramů česneku, který nasekáte na drobné kousky a namočíte do 5 lžic rostlinného oleje. Tuto směs nechte 2 až 3 dny odstát.

Potom rozpusťte 10 gramů šedého mýdla v litru vody a smíchejte s česnekem v oleji. Směs důkladně promíchejte a nasekaný česnek přefiltrujte. Tento přírodní postřik potom aplikujte na rostliny pomocí rozprašovače.

Přírodní postřik na slimáky je ekologický a bezpečný způsob, jak udržet vaši zahradu krásnou a zdravou. Nejenže pomáhá v boji proti slimákům, ale také poskytuje udržitelnou a šetrnou alternativu k chemickým přípravkům.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz