Jak odstranit plevel z dlažby? Jde to i bez chemie

plevel v zamkove dlazbe
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Plevel, který prorůstá mezi dlažbou, je nejen na první pohled nepěkný, ale může způsobit i další problémy. Je proto důležité pravidelně odstraňovat plevel, aby se zabránilo jeho šíření a zachovala se estetika vašeho venkovního prostoru. V tomto článku se dozvíte několik účinných metod, jak odstranit plevel z dlažby a udržet ji čistou. Jde to i bez agresivní chemie.

Odstraňování plevele z dlažby

K odstranění plevele mezi dlažbou můžete samozřejmě použít agresivní chemické prostředky v podobě herbicidů, které nakoupíte v obchodě. Tyto prostředky budou na plevel většinou účinné.

Použití komerčních herbicidů je nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak odstranit plevel z dlažby, ale měli byste být opatrní, protože některé chemické herbicidy mohou být škodlivé minimálně pro životní prostředí. Při použití herbicidů dbejte na bezpečnost a následujte pokyny výrobce.

Herbicidy jsou účinné na zakořeněný a odolný plevel a jsou vhodné pro rozsáhlejší plochy. Je dobré si uvědomit, že používání herbicidů je sice účinnou, ale rozhodně ne ekologickou variantou, proto je dobré zvážit jinou variantu k odstranění plevele z dlažby.

Jak odstranit plevel z dlažby bez chemie

Plevel je možné odstranit i bez agresivní chemie v podobě herbicidů. Jak na to?

Mechanické odstranění plevele

Ruční odstranění je jednoduchý způsob a úplně základní způsob, jak se zbavit plevele.

Stačí vám k tomu rukavice, špachtle nebo dláto a trochu trpělivosti. Nástrojem opatrně podřízněte plevel co nejblíže ke kořenům a vytrhněte ho.

Tento způsob má ovšem své limity – je vhodný pro menší plochy a méně zakořeněný plevel. V jiných případech využijte další varianty.

Použijte sodu

Soda bikarbona je běžně dostupná a ekologicky šetrná možnost, jak odstranit plevel. Stačí jí posypat po povrchu dlažby a nechat působit několik hodin. Soda bikarbona zaschne a plevel zlikviduje.

Poté můžete dlažbu očistit koštětem nebo hadicí. Soda bikarbona je nejúčinnější na mladý plevel a je rovněž vhodná pro menší plochy.

Odstranění plevele octem

Bílý ocet je další ekologická a dostupná metoda pro odstraňování plevelu. Smíchejte rovný poměr bílého octa a vody a nalijte směs do rozprašovače.

Postříkejte plevel směsí a nechte působit několik hodin. Po uschnutí plevel jednoduše odstraňte a očistěte dlažbu. Tato metoda je účinnější na mladý plevel.

Odstraňování plevele horkým vzduchem

Využití horkého vzduchu může být také účinným nástrojem pro odstraňování plevelu z dlažby bez použití chemikálií.

Parní čistič vytváří vysokotlakou páru, která pomocí horkého vzduchu usmrcuje plevel, aniž by poškodila dlažbu. Tato metoda je ekologická a vhodná i pro větší plochy s obtížně dostupným plevelem.

Aby plevel nerostl

Aby se zabránilo růstu plevelu, je důležité pravidelně dlažbu udržovat. Zametání a pravidelné čištění dlažby odstraní semena plevelu a zabrání jejich růstu.

Můžete použít preventivně i herbicidy v menším množství nebo směs vody a octa k postříkání dlažby a zamezit tak růstu plevelu.

Zvažte také zpevnění spár mezi dlaždicemi pomocí písku nebo maltové směsi, což zabrání plevelu v růstu a usnadní udržování dlažby.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz