Vypeckovat třešně potřebujete třeba při vaření marmelády nebo přesnídávky z třešní. Pokud však budete zakládat kvas, tak i tam je dobré dávat vypeckované třešně. Pecky totiž mohou při pálení pálenky způsobovat trochu nahořklou chuť. Pokud vám nevadí, že budou třešně nadrcené, můžete k odpeckování využít i jednoduchý trik s bedýnkou.
Třešně můžete vypeckovat i ručně
První možností, jak vypeckovat třešně, je vypeckovat je ručně. To by znamenalo každou třešeň vzít zvlášť do ruky a zbavit jí pecky pomocí vymáčknutí mezi prsty. Použít můžete i nůž, kdy pomocí nože třešně rozpůlíte a vytáhnete pecku.
Tento postup je spolehlivým způsobem, jak třešně nebo dokonce i višně zbavit pecky. Nevýhodou ale je, že u toho budete sedět opravdu dlouho a s velkou pravděpodobností už se vám do toho příště ani nebude chtít. Proto se vyplatí využít jiné metody.
Jak vypeckovat třešně rychle?
Jestliže chcete vypeckovat větší množství třešní, tak už se vyplatí použít na to speciální přístroj, který třešně rychle a efektivně zbaví pecek. Jeho fungování je velice jednoduché, jen předtím musíte třešně zbavit stopek a prohlídnout je, zda není některá z nich náhodou nahnilá.
Připravené třešně pak už jen naházíte do zásobníku přístroje a budete mačkat pružinu, která má na konci kovový konec, který z každé třešně pecku vymáčkne a pošle ji do zásobníku.
Některé přístroje jsou takto schopné odpeckovat až 15 kg třešní za hodinu. To znamená, že jedna běžná přepravka bude připravená a odpeckovaná za hodinu.
Trik s bedýnkou
Pokud budete potřebovat odpeckovat třešně třeba do kvasu, kde je navíc i žádoucí mít třešně co nejvíce nadrcené, můžete použít obyčejnou plastovou přepravku, kterou si dáte nad nádobu, která bude zachytávat prolisované třešně a jejich šťávu.
Do bedny si pak nasypete třešně zbavené stopek a pomocí ruky třešně přes bednu protlačíte. Funguje to v podstatě jako takové větší síto, kdy dužina třešní a šťáva proteče do nádoby a pecky zůstávají bezpečně v bedně.