Jak položit plovoucí podlahu. Zvládnete to snadno i svépomocí

plovouci podlaha svepomoci
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Plánujete u vás doma položit plovoucí podlahu? Není pak nic jednoduššího, než si udělat pokládku plovoucí podlahy svépomocí. Budete k tomu potřebovat jen něco málo vybavení, které si navíc můžete půjčit v každé půjčovně nářadí nebo přímo v prodejnách plovoucích podlah. Jak tedy svépomocí položit podlahu?

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Nová plovoucí podlaha se dá opravdu položit rychle. Jednu místnost můžete zvládnout klidně do dvou hodin. Základem je však extra rovný povrch, který máte většinou jen u novostaveb. U starších domů si budete muset ještě trochu pohrát s podkladem.

Jestliže máte místnost vyčištěnou a na zemi nemáte nic, tak si vezměte dostatečně dlouhou vodní váhu a proměřte si, zda je podlaha ideálně rovná. Pokud máte někde prohlubně, tak je potřeba je vyplnit například betonem nebo lepidlem. Podlahu se snažte srovnat do úplné roviny.

V případě, že by byla podlaha extrémně křivá, tak je lepší použít samonivelační potěr, který podle návodu namícháte s vodou a vylijete do místnosti. Díky tomu, že je samonivelační, tak vám rychle a přesně srovná podklad v místnosti.

Jak svépomocí položit plovoucí podlahu

Plovoucí podlaha, jak už sám název napovídá, je opravdu plovoucí. To znamená, že se nebude k podkladu lepit. Do místnosti, kde se bude plovoucí podlaha pokládat, si roztahejte kročejovou izolaci v podobě mirelonu. Ideální šířka mirelonu je 3 mm.

Potom už od jednoho kraje můžete začít s pokládkou samotné plovoucí podlahy. Po položení první řady začněte druhou řadu polovičním kusem podlahy tak, aby se vše přes sebe překrývalo.

Když se podíváte na profil plovoucí podlahy, tak najdete drážky, které do sebe vždy zapadají s dalším kusem. Toto spojení do drážek je důležité dodržet, aby byla podlaha pevná.

Péče o plovoucí podlahu

Výhodou plovoucí podlahy je, že nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Stačí se o ni starat jako o běžnou tvrdou podlahu, to znamená vysávat a vytírat.

Jediné úskalí má plovoucí podlaha ve vodě. Pokud vám na plovoucí podlahu vyteče větší množství vody, tak by se měla okamžitě zlikvidovat. Podlaha by se mohla vodou poničit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz