Jak rovně řezat polystyren? Naučte se používat řezačku

polystyren
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Při zateplování domu budete potřebovat řezat polystyren dokonale přesně, aby byl rovný. Jak ale na to? Polystyren se dá nařezat téměř čímkoliv, málokdy vám ale zůstane řez polystyrenu krásně rovný a hladký, proto je ideální k tomu používat řezačku polystyrenu, ale jde to i jinak.

Řezání polystyrenu nožem

I odlamovacím nožem můžete řezat polystyren, který však nebude tlustší než 3 centimetry. Pokud budete potřebovat doma uřezat polystyren a nebude vám úplně záležet na hladkém řezu, tak použijte ostrý odlamovací nůž.

Před řezem si naznačte čáru, pomocí které budete řezat. Úplně ideální je řezat polystyren podle pravítka, které vám podrží rovnou linku.

Polystyren se vždy snažte proříznout až do konce, nikdy se nesnažte polystyren jen naříznout a odlomit, protože se vám může vylomit úplně jinak, než potřebujete, a už nebudete mít pěknou hranu.

Řezačka na polystyren

Jestliže vám záleží na dokonalém řezu, kdy řez bude vypadat jako originální kraj polystyrenu, tak je ideální použít řezačku na polystyren, která řeže pomocí vysoké teploty okolo 600 stupňů. Díky vysoké teplotě řezací část pilky po polystyrenu pěkně klouže a můžete tak řezat úplně bez odporu.

Elektrická řezačka polystyrenu může mít i různě nástavce, takže budete moci v polystyrenu vyřezat například kulatou drážku nebo jiné tvary. Řezačku využijete hlavně při zateplování domu, kdy budete potřebovat polystyren nařezat opravdu rovno.

Pokud budete řezat polystyren, který má méně než 5 centimetrů, tak si musíte dávat pozor, aby při postavení na kant nedošlo k jeho zlomení. Polystyren je totiž velmi křehký.

Pomůže i přímočará pila

Pokud se vám nechce dávat asi 3 tisíce korun za profesionální elektrickou řezačku polystyrenu, tak můžete vyzkoušet i přímočarou pilu. Vyberte si ten nejjemnější plátek, co vaše přímočará pila má, a můžete se pustit do řezání.

Je potřeba při řezání nechat pilu jen klouzat po polystyrenu, nijak netlačit a opatrně ji vést po naznačené čáře. I zde se vyplatí použít pravítko, které povede pilu rovně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz