Jak pomoci včelám? Na zahradě nesmí chybět vhodné květiny

vcela na kvetu
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

S informacemi o ubývajících včelách se můžeme setkat čím dál častěji. Je proto důležité se zamýšlet nad tím, jak můžeme včelám pomoci. Pozvěte proto včely k sobě domů, respektive na svou zahradu. Včely totiž některé květiny, které můžete mít i vy na zahradě, k životu potřebují. Snadným řešením toho, jak pomoci včelám, je tedy vysadit na zahradě takové květiny, které jsou pro ně vhodné. Pojďme se dále podívat na to, jaké jsou vhodné květiny pro včely.

Začněte hned na jaře

Začátek jara se samozřejmě prolíná s prvními pracemi na vaší zahradě. Výsadba okrasných květin i péče o váš trávník je jejich nedílnou součástí. V době, kdy se začne oteplovat, pak přiletí i hmyz, který nejen na loukách plných květů plní svoji důležitou práci.

České včely strádají, bohužel i na venkově se jim nedostává strava, kterou by ke svému přežití potřebovaly. Louky už nejsou zdaleka tolik bohaté. Je proto potřeba myslet na to, aby jejich přírodní pastva byla co nejpřirozenější.

Zbavte tedy vaši zahradu zbytečných chemických postřiků a na místo okrasných květin, vysaďte ty, které budou včely ke svému životu potřebovat. Nemusíte být zrovna včelař, abyste dokázali včelám pomoci.

Květiny vhodné pro včely

Pokud máte alespoň kousek zahrady, kde můžete drobnému, pilnému hmyzu pomoci, neváhejte s vysazením plodin hned z kraje jara. Nejdůležitější je myslet na to, které květiny jsou pro včely nejpřitažlivější.

Záhon osázejte například medonosnými trvalkami, mezi které patří například máčka. Stříbřitě modré tóny bodláčí naláká nejen včely, ale také čmeláky. Včely nepohrdnou například velmi oblíbenými jiřinami. Tu a tam jim zachutná i vlčí bob neboli lupina.

Do přirozeně laděné zahrady, která se velmi rychle úzce spojí s přírodou patří také vrbovka úzkolistá. Krášlit zahradu a zvát hmyz vám pomohou i oblíbené acény nebo mák islandský.

Pod stromy, kde je více stínu, můžete vysadit i méně známou dymnivku plnou. Potřebuje jen vlhčí, dobře propustnou půdu, a bude prosperovat.

Včely jsou důležitou součástí ekosystému

Pokud najdou včely kousek zázemí na vaší zahradě, bude právě vaše zahrada součástí jejich spokojeného života a napomůže přirozenému fungování celého ekosystému.

Včely opylují dobře nejen vaše květy, které vysadíte, ale pomohou vám i s opylením stromů. Vybudujte proto včelí louku včas. Zbavte ji zprvu plevele a kořínků, které by při výsadbě mohly dělat paseku. Zeminu nakypřete, provzdušněte a pak teprve sázejte.

Sázet můžete šanty, listopadky, třapatky, šalvěje, komule, ořechoplodce, mateřídoušku, levanduli, břečťan a mnoho dalších užitečných plodin. Děláte to pro včely i pro sebe.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz