Směs do ostřikovačů auta. Vyrobte si vlastní na léto i na zimu

ostrikovace
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Koupit směs do ostřikovačů můžete na každé benzínce i ve větším supermarketu. Některé směsi však obsahují látky, které nemusí dělat úplně dobře laku automobilu, a proto je někdy u dražších aut vhodnější si namíchat vlastní směs, u které budete mít jistotu jejího složení.

Jak vyrobit směs do ostřikovačů?

Směsi do ostřikovačů budete potřebovat ve dvou verzích. Jednu na léto a jinou na zimu. Pojďme se tedy nyní podívat na to, jak vyrobit letní směs do ostřikovačů a poté i jak vyrobit zimní směs.

Letní směs do ostřikovačů

Vyrobit letní směs do ostřikovačů je z pravidla levnější, než vyrábět tu zimní. Rozdíl je totiž hlavně v tom, že v létě nemrzne, a tak si nemusíte dávat pozor na zamrznutí směsi do ostřikovačů.

Na letní směs budete potřebovat ocet a destilovanou vodu.

Nikdy nepoužívejte jinou než destilovanou vodu k výrobě směsi do ostřikovačů. Vodní kámen z kohoutkové vody by totiž mohl zanést hadičky ostřikovačů, které potom budou nefunkční.

Destilovanou vodu a ocet stačí smíchat v poměru 1:1 a máte hotovo. Výrobní cena je v tomto případě opravdu minimální.

Zimní směs do ostřikovačů

Na zimní směs do ostřikovačů budete také potřebovat destilovanou vodu, potom prostředek na mytí nádobí a isopropyl alkoholu, který seženete v každé lékárně nebo si ho můžete objednat online. Někdy se může označovat i jako technický líh.

Na jeden litr destilované vody přidáte 100 ml isopropylu alkoholu a jednu kávovou lžičku prostředku na mytí nádobí.

Celou směs promícháte a získáte tak zimní směs, která nezamrzne při teplotě do mínus 15 stupňů. Pokud budete chtít směs do většího mrazu, tak přidáte více isopropylu alkoholu.

Použít můžete i alkohol, který nechcete pít

Někdy se stane, že od někoho dostanete například pálenku nebo vám doma zůstane rozdělaná láhev pálenky nebo vodky, u které si nejste jisti jejím původem. Prostě pálenka nebo vodka, kterou nechcete zrovna moc pít.

Tento alkohol můžete použít místo isopropylu alkoholu, jen ho budete muset přidat zhruba dvakrát tolik. Vždy si pohlídejte, ať máte v ostřikovačích v zimě nemrznoucí směs.

Pokud vám zůstane v autě letní náplň, tak ji můžete naředit pomocí isopropylu alkoholu. Za jízdy se směs v nádobce sama promíchá.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz