Jak připevnit žaluzie do plastových oken svépomocí. Návod krok za krokem

připevnit žaluzie
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete připevnit žaluzie do plastového okna? Žaluzie jsou mnohem více úsporné na místo než závěs nebo záclona. Pokud bojujete v domácnosti s malým prostorem, tak jsou žaluzie rozhodně daleko lepším řešením.

Žaluzie dokážou místnost nejen zatemnit, ale také se postarají o mnohem lepší udržení tepla v místnosti a v létě naopak zabraňují pronikání slunečních paprsků do domu.

Žaluzie do plastových oken svépomocí

Připevnit žaluzie do plastových oken zvládnete svépomocí za použití šroubováku, vrtačky, vodní váhy a měřidla. Jako první je potřeba si objednat správné žaluzie.

Jelikož je spousta výrobců a okna se také vyrábí často na míru, tak se i žaluzie dají objednat vyrobené na míru.

Jaké žaluzie vybrat?

Pro objednávku správných žaluzií si budete muset změřit výšku a šířku okna, do kterého chcete žaluzie vyrobit.

Pak už jen při objednávce žaluzií vyplníte, zda máte zájem o žaluzie pravé nebo levé. Rozdíl je v umístění provázku k vytahování žaluzií. V případě, že máte klasické dvoukřídlé okno, budete potřebovat jednu pravou a jednu levou.

Jak připevnit žaluzie krok za krokem

1. Připevnit žaluzie zvládnete během pár minut. Po rozbalení žaluzií si je nechte srolované a dejte je k horní hraně okna.

2. Po levé i pravé straně poté žaluzie připevníte pomocí přiložených šroubků. Zde je velmi důležité neudělat chybu a samořezné šroubky našroubovat do zasklívacích lišt, nikoliv do rámu okna.

Pokud si šroubky navrtáte do rámu okna, tak si zbytečně zničíte okno a seberete mu jeho správné tepelně izolační vlastnosti. Většinou mají žaluzie po svém boku možnost výběru ze 3 děr, do kterých můžete šroubek navrtat.

3. Jakmile budete mít žaluzie připevněné, tak už jen postačí dotáhnout vodící nylon. K tomu však budete potřebovat vrtačku a vrták o průměru 2 mm.

Na konci nylonu totiž najdete plastové hřebíčky, které po vyvrtání narazíte opět do spodní zasklívací lišty. Opravdu je potřeba použít správný vrták, aby se hřebíček z dírky nezačal vytahovat.

4. Po zaražení obou hřebíčků do předem vyvrtané dírky můžete nylon nahoře dotáhnout a je to hotovo.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz