Jak přidělat podlahové lišty. Zkuste to snadno svépomocí

podlahove listy
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

U většiny podlah jsou podlahové lišty nedílnou součástí podlahy, protože vždy potřebujete u stěn podlahu nějakým způsobem dokončit a zakrýt případnou nerovnost podlahy až ke stěně. Na toto jsou podlahové lišty naprosto ideální.

A jak přidělat podlahové lišty? K jejich instalaci nepotřebujete žádného odborníka, zvládnete to snadno i svépomocí a postačí vám jen základní nářadí.

Podlahové lišty se vyrábí z několika materiálů

Podlahové lišty můžete koupit v obchodě z tvrdého nebo měkkého dřeva, stejně tak se dají koupit lišty z korku, plastu nebo přírodního i umělého kamene. Vždy musíte usoudit, co se k sobě bude hodit. Ke dřevěné podlaze jsou ideální dřevěné lišty. Pokud máte dlažbu, tak se můžete vydat cestou kamenných lišt.

Jestli zvolíte dnes asi nejvíce užívanou krytinu podlahy, tedy plovoucí podlahu nebo linoleum, tak se většinou používají plastové nebo výjimečně dřevěné lišty. Jedny z nejjednodušších na instalaci jsou právě dřevěné lišty, které můžete instalovat pomocí kladívka a pilky na dřevo.

Jak instalovat podlahové lišty do místnosti?

Nejprve si musíte změřit běžné metry obvodu stěn, aby se dalo vypočítat, kolik lišt musíte koupit. Nezapomínejte odpočítat dveře a také si spočítejte všechny rožky, které budete chtít obložit. Vždy si raději připočítejte 15 % délky navíc pro případné špatné pokusy nebo pro případ špatného měření.

Dřevěné podlahové lišty budete připevňovat pomocí lux hřebíčků na soklové lišty. Vždy začínejte od jednoho rohu a hřebíčkem lištu uchycujte po půl metrů.

Při zkracování lišty nebo dořezávání se musíte vždy snažit o co nejrovnější řez, aby na sebe lišta pěkně sedla. I v případě dřevěné lišty můžete použít lepidlo, ale to je příliš zdlouhavá práce.

Ostatní lišty se většinou připevňují pomocí lepidla nebo klipsny

Pokud budete instalovat plastové podlahové lišty, tam můžete zvolit celkem jednoduchou cestu klipsen, které přišroubujete na zeď a do nich budete podlahovou lištu připevňovat. Ostatní druhy lišt, jako jsou korkové nebo kamenné lišty, se lepí.

Vždy musíte použít správné lepidlo na určitý druh materiálu. Připevňování lišt na lepidlo není už tak jednoduché, protože se po lepidle může hýbat, dokud nezaschne. Je tak velmi složité pro nezkušeného člověka lišty dávat do roviny.

Pokud nemáte dokonale rovné stěny a v některých místech je mezi stěnou a lištou mezera, tak můžete použít bílý akrylový tmel.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz