Jak vyrovnat podlahu. Vyzkoušejte samonivelační hmotu

podlaha
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si vyrovnat podlahu před pokládkou nové podlahové krytiny? Ať už se jedná o starou křivou podlahu nebo špatně udělanou novou, vždy existuje řešení, které dokáže zachránit problém křivé podlahy.

Vyrovnat podlahu můžete po správném zaměření

Jednoduše vyrovnat podlahu můžete až po přesném zaměření. K zaměření podlahy může sloužit vodní váha, kdy si seženete co nejdelší vodní váhu, která se vám vleze do místnosti, kde chcete srovnávat podlahu.

Pokuste se najít nejvyšší místo a od toho můžete podlahu srovnávat. Tam, kde jste níž, si musíte udělat značku. Pokud je podlaha opravdu hodně nerovná, použijte samonivelační hmotu.

Jestliže je jen mírně křivá, můžete vyzkoušet podlahovou brusku, která dokáže podlahu srovnat. Každopádně musíte mít určenou finální výšku podlahy pro pokládku podlahové krytiny.

Jak vyrovnat podlahu pomocí samonivelační hmoty?

Již od svého názvu samonivelační hmota se jedná o způsob vyrovnání podlahy pomocí tekoucí hmoty, která se sama vyrovná a zatvrdne. Před aplikací je však nutné na stěny nalepit dilatační pásku, dále podlahu pořádně vyčistit a natřít penetrací.

Samonivelační hmota se prodává ve formě prášku, který si rozmícháte s vodou v daném poměru. Samonivelační hmotu potom vylijte po celé podlaze v dostatečné vrstvě a nechte zatuhnout. Hmota se sama vyrovná a vy potom budete mít jednoduchou pokládku nové podlahy.

Ne vždy je potřeba podlahu brousit nebo vyrovnávat samonivelační hmotou

Pokud máte podlahu křivou, a to zvláště u staršího domu, tak můžete uvažovat o vyrovnání rovnou se zateplením podlahy. Pokud máte podlahu suchou a nevlhne vám ze spodní strany, tak můžete pomocí dřevěného rastru a minerální vaty podlahu vyrovnat a ještě k tomu zateplit.

Vyrobíte si tedy ze střešních latí rastr podobně jako při stavbě příčky a do prostorů mezi dáte minerální vatu k zateplení. Potom už jen rastr stačí zaklopit.

To můžete klidně udělat pomocí OSB desek ve dvou vrstvách každé otočené v jiném směru. Někdo dokonce OSB desku volí jako finální podlahu, kdy ji vybrousí a nalakuje v několika vrstvách kvalitním lakem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz